Ustecka Mewa Śmieszka

Ornitolodzy bardzo często odwiedzają Ustkę, jest to wspaniałe miejsce do zobaczenia jak nad Bałtykiem żyją Mewy Śmieszki. Nadmorski kurort jest odwiedzany przede wszystkim przez kuracjuszy, wczasowiczów i poławiaczy bursztynów. Polscy ornitolodzy także od jakiegoś czasu zaczęli zjeżdżać w usteckie rejony. A dlaczego mewę nazywano Śmieszką, jest to dość ciekawa historia. Otóż mewy to z reguły hałaśliwe ptaki, nasza Mewa Śmieszka przy wydawaniu odgłosów takich jak: kekek, krije i kcerr po prostu się uśmiecha.

Mewa Śmieszka jest ptakiem związanym z wodami śródlądowymi, a gdy nadchodzi okres lęgowy wyrusza nad Bałtyk, właśnie w okolice usteckiej plaży. Wybierając się do Ustki na wakacje warto znaleźć taki termin, aby zobaczyć te ptaki w pełnej okazałości. Po rezerwacji noclegów w Ustce można już wyruszyć na poszukiwanie Mewy Śmieszki, ale długo nie trzeba jej szukać, bo dziwne zwyczaje tego ptaka pozwalają na znalezienie go na dachu każdego z domów w Ustce. To zachowanie mewy zaobserwowali właśnie ornitolodzy, którzy twierdzą, że mewa powinna być na plaży bądź na trzcinach budować swoje gniazda, a nie na domach. Ale nikt tak do końca nie pozna Mewy Śmieszki. Jest ona przez cały czas uśmiechniętym ptakiem, ale któż wie dlaczego to właściwie usteckie domy upatrzyła sobie jako miejsce na swoje gniazdo? Może cała okolica Ustki tak jej się spodobała? Do tego stopnia, że ptak ten stał się wielką atrakcją kurortu. Warto także pamiętać, że Mewa Śmieszka są gatunkiem chronionym, jest to spowodowane przede wszystkim niszczeniem gniazd, osuszaniem terenów bagiennych i likwidacją kolonii lęgowych. Więc warto pamiętać, że będąc w Ustce trzeba wybrać się na spacer po plaży, aby z klifów bądź z odległych wysepek podglądać Mewy Śmieszki siedzące na dachach domów w Ustce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>