Szczecin – warto tam być chociaż raz w życiu

Szczecin jest stolicą województwa zachodniopomorskiego. Jest to trzecie co do wielkości miasto w Polsce obejmujące powierzchnię 300,55 km², na której zamieszkuje ponad 400 tysięcy mieszkańców. Licznie przybywają tu również turyści, a znaczna ich część to osoby z zagranicy. Nie ma się co dziwić takiemu zjawisku, ponieważ w centrum jest naprawdę wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Należą do nich niewątpliwie rozsiane po całym rejonie zabytki, świadczące o bogatej historii oraz muzea, galerie, teatry, kina, które mówią o jego kulturalnej funkcji. Budowli architektonicznych jest tak wiele, że nie sposób ich wszystkich wymienić jednym ciągiem, dlatego przed wyjazdem to tego nadmorskiego miasta warto zaopatrzyć się w przewodnik lub mapę z zaznaczonymi przynajmniej tymi najważniejszymi punktami.

Same za siebie w tej sytuacji mówią dane, jako iż w Szczecinie zabytków nieruchomych objętych ochroną prawną jest 270, a miasto znalazło się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Na szczególną uwagę zasługują takie perełki jak: Wały Chrobrego, które pełnią funkcję tarasu widokowego, Gmach Główny Muzeum Narodowego, gmach Akademii Morskiej i Gmach Urzędu Wojewódzkiego, Zamek Książąt Pomorskich, Baszta Siedmiu Płaszczy, brama Portowa i brama Królewska., bazylika św. Jakuba, kościoły św. Jana Ewangelisty, św. Piotra i św. Pawła oraz św. Jana Chrzciciela.

Szczecin jest miejscem, w którym zachowało się kilka takich rezydencji jak: Pałac pod Głowami, Pałac Klasycystyczny, Pałac pod Globusem, Pałac Joński, Pałac Sejmu Stanów Pomorskich, Pałac Ziemstwa Pomorskiego. W mieście mieszczą się parki oraz ogrody, a jednym z najsławniejszych jest ogród różany, w którym to w roku 2007 po gruntownym odbudowywaniu i przebudowywaniu posadzono 9 tysięcy róż w 99-u odmianach. Niebywałe piękno miasta oraz rozmaitość atrakcji miejskich, wodnych, a także leśnych zachęca do pozostania tam na dłużej.

Plusem jest bogata baza noclegowa, w której skład wchodzą hotele, hostele, motele, kwatery prywatne oraz pola namiotowe i kempingowe. Każdy odwiedzający może być więc pewny, że znajdzie w Szczecinie nocleg na miarę swoich potrzeb i zasobności portfela. Niewątpliwie warto zastanowić się nad przyjazdem i dostosowanie jego terminu do jednej z wielu imprez organizowanych na ternie miasta. Kalendarz wydarzeń kulturalnych znajduje się na stronie internetowej i to tam należy szukać szczegółowych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>