Stary kanał bydgoski

Bydgoszcz to piękna, stara miejscowość, w której znajduje się wiele budynków z okresu średniowiecza, uważanych za zabytki. To piękne miasto przez wieki bogaciło się na handlu międzynarodowym, dzięki przybiegającym tędy szlakom służącym wodnemu spławianiu towarów. Dzięki temu w mieście wybudowano mnóstwo kamienic, pałacyków i kościołów.

Goście, do dyspozycji których jest duże zaplecze noclegowe (więcej: Bydgoszcz / meteor-turystyka.pl), mogą podziwiać stare budowle, które służyły niegdyś celom komercyjnym. Niemniej jednak, tak intensywna wymiana towarów byłaby niemożliwa, gdyby nie szeroko zakrojone inwestycje w infrastrukturę wodną. Pod koniec XVIII wieku, już po rozbiorze Polski, władca Prus Fryderyk II zarządził budowę kanału bydgoskiego, który miał na celu połączenie szlakiem wodnym dorzecza Wisły i Odry. Dzięki tej szeroko zakrojonej inwestycji, którą życiem przypłaciły tysiące robotników, możliwe stało się spławianie rosyjskiego drewna i polskiego zboża na zachód, a tropikalnych owoców i świetnych win z powrotem na wschód. Bydgoszcz, leżący pośrodku tej trasy, czerpał spore korzyści z pośrednictwa. Kanał łączy się z Brdą za pomocą śluzy zlokalizowanej nieopodal budynku, w którym mieści się Opera Nova. Obecnie fragment kanału oraz miejsce, gdzie znajdowała się kolejna śluza zasypano, aby wybudować tu odcinek ulicy i rondo. Dalszy odcinek kanału z następnymi śluzami obsadzono dekoracyjnymi drzewami i wybudowano przy nim promenadę. Znajdują się tu dwie piękne fontanny, zabytkowe budynki pozostałe po okresie świetności kanału, oraz muzeum z ekspozycją pamiątek poświęconych historii tej konstrukcji.

Z pojawieniem się i rozbudową kolei transport rzeczny stracił na znaczeniu i zakończył się złoty okres dla żeglugi śródlądowej. W dzisiejszych czasach przewóz ludzi i towarów odbywa się nowo zbudowanym odcinkiem kanału, który nie ma już wartości turystycznej. Na Wyspie Młyńskiej kilka lat temu wybudowano przepiękną przystań według cieszącego się sporym uznaniem projektu znanego architekta. Znajduje się tu przystanek dla łodzi rejsowych i hotelik dla turystów. Nic dziwnego, że co roku tak wielu gości wykupuje sobie w tym mieście noclegi, Bydgoszcz stanowi bowiem miejsce, gdzie na zwiedzaniu starych budynków, wybudowanych przez bogatych mieszczan, spędzić można całe wakacje. Warto zobaczyć tu ślady starego kanału, który ściśle wiąże się z historią grodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>