Siedlce – Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP

Na Mazowszu leżą liczne wspaniałe miasteczka i wioski, w których zwiedzający mogą trafić na prawdziwe perełki architektoniczne. Turyści, którzy chcą zapoznać się bliżej z ciekawą historią i kulturą regionu, powinni zajrzeć chociaż do paru z tych miejscowości. Można nawet planować tu kilkudniowe wypady połączone z turystyką, ponieważ po okolicznych miastach rozsiana jest solidna baza turystyczna.

Jedną z najciekawszych osad regionu stanowią Siedlce, które szczycą się szeregiem pięknych, klasycystycznych budowli. Podczas zwiedzania miasta warto z pewnością zajrzeć do tutejszej katedry pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wybudowano ją w czasach zaborów carskich na początku XX wieku, według projektu architekta Zygmunta Zdańskiego. Neogotycką świątynię wzniesiono na planie krzyża łacińskiego, a dwie wieże górujące nad gmachem wznoszą się na wysokość aż 75 metrów, dzięki czemu katedrę widać już z daleka. To znakomity przykład typowej neogotyckiej architektury ceglanej. Świątynia podczas wojny uległa uszkodzeniom, ponieważ podczas bombardowania zawaliły się wieże i rozsypały się witraże. Niemniej jednak, w okresie powojennym całość odbudowano, przywracając kościół do dawnej świetności. Obecnie główny element wystroju kościoła stanowią ogromne, trzydziestogłosowe organy. Warto również zwrócić uwagę na takie elementy wystroju jak: ambona, centralny witraż oraz stacje drogi krzyżowej. W 1999 roku podczas pielgrzymki do Polski katedrę odwiedził papież Jan Paweł II.

Siedlecka katedra stanowi znakomity przykład tego, że w miarę niedawno zbudowane obiekty mogą również wyróżniać się piękną konstrukcją i ciekawą architekturą, pod warunkiem wyboru dobrego projektu architektonicznego. Jeśli budynek zostanie właściwie wpasowany w typ budownictwa występującego w okolicy, przez wieki będzie potem ozdobą i chlubą miasta. Doceniając walory estetyczne świątyni w Siedlcach, umieszczono ją na szlaku turystycznym Perełki Mazowsza. Z pewnością warto tu przyjechać na parę dni, wykupując sobie na miejscu spanie (noclegi Siedlce ➤ meteor-turystyka.pl). Siedlce to piękne miasto, które szczyci się zabytkowym budownictwem. Warto przyjrzeć się nie tylko jej architekturze, ale również zapoznać się z ciekawą historią tutejszej parafii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>