Roztocze – dla miłośników pięknych widoków

Roztocze jest miejscem, w którym zachwyci się każdy miłośnik naturalnych i pięknych krajobrazów. W tym regionie nie ma dużej ilości zabytków czy obiektów architektonicznych. Warto podkreślić, że nie ma ich zbyt dużo, a nie, że nie ma ich wcale. Jednak region ten to przede wszystkim natura i jej ujmujące piękno. Jednym z najciekawszych dla naszych oczu miejsc jest Puszcza Solska. Jest tak popularna, że wokół niej, ku wygodzie turystów, powstały roztoczańskie noclegi i baza hotelowa – .

W Parku Krajobrazowym Puszczy Solskiej (https://pl.wikipedia.org/wiki/Puszcza_Solska) znajdują się małe wodospady, które dodają niesamowitego efektu dźwiękowego podczas spacerów. Jest to miejsce, w którym można się wyciszyć i odciąć od współczesnego świata. Obecność małych wzniesień, strumyków i wodospadów pozwala się zrelaksować i odprężyć. Park ma wielkość prawie trzydziestu tysięcy hektarów, a jego powierzchnia rozdzielona jest pomiędzy województwo lubelskie i podkarpackie. Miejsce to powstało pod koniec lat 80-tych XX wieku. Jego utworzenie miało na celu utrzymanie w naturalnym stanie fauny i flory tych terenów bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Ta ochrona przyrody po jakimś czasie odwdzięczyła się pięknymi krajobrazami i niesamowitymi widokami. Przyroda kształtuje tu się sama, a życie w Puszczy Solskiej toczy się w idealnej harmonii i symbiozie.
Najpiękniejsze i najrzadziej spotykane są tutaj lasy sosnowe, które charakteryzują się zróżnicowaniem występowania. Obecne są tutaj również małe doliny jezior oraz wydm. Podobnie jak w przypadku innych naturalnie zachowanych miejsc Roztocza, w tym również dominują lasy i stanowią prawie 90% powierzchni. Największą i wiodącą rzeką tego parku krajobrazowego jest Tanew. Jeżeli chodzi o zwierzęta to panujący w puszczy klimat mocno zbliżony jest do tego górskiego. Wody w rzekach i strumieniach są tutaj mineralne, czyste i stosunkowo chłodne, a to sprzyja rozwojowi cenionych ryb np. pstrąga. Na całej powierzchni parku można spotkać prawie 30 gatunków ryb. Część z nich jest objęta ochroną ścisłą, jednak często zakazy są bagatelizowane i na terenie parku pojawiają się wędkarze, którzy nie zwracają uwagi na to, że wyłowiony okaz objęty jest ochroną. Takie zachowania karane są wysoką grzywną i należy o tym pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>