Przyroda w Kazimierzu Dolnym

Historia Kazimierza Dolnego sięga wczesnego średniowiecza, czyli okresu, gdy jeszcze nie istniało państwo polskie. W wieku XII istniała tu już osada, która nazywana byłą Wietrzną Górą. Tę właśnie osadę oraz okoliczne wsie z końcem wieku XII Kazimierz Sprawiedliwy – książę wiślicki – przekazał zakonowi sióstr norbertanek. To prawdopodobnie norbertanki zmieniły nazwę osady na Kazimierz, by w ten sposób uhonorować swego darczyńcę. Patrząc na to, jak stare jest to piękne miasto nad Wisłą nie dziwi fakt, że znajduje się w nim wiele zabytków, z czego niektóre są bardzo cennymi okazami i to w skali całego kraju. Jednak o dużym powodzeniu miasta wśród turystów decyduje także jego piękne przyrodnicze położenie.

Krajobraz Kazimierza Dolnego w głównej mierze kształtuje płynąca tędy Wisłą, która płynie tu w nieuregulowanym korycie. W niewielkiej odległości od miasta tworzy malowniczy przełom, który jest niepowtarzalnym elementem krajobrazu w całej Polsce. Dodatkowo panoramę urozmaicają miejsca po wielu kamieniołomach, które tu funkcjonowały w różnych okresach czasu. Dodatkowo ziemia w okolicy Kazimierza jest wyjątkowa żyzna (less), a teren bardzo bogato rzeźbiony. Znajdziemy tu wzgórza, doliny, które porasta bogata szata roślinna oraz wąwozy, które są efektem działalności wody w lessowym, miękkim podłożu. Liczba występujących tu wąwozów to ewenement w skali europejskiej – ich gęstość na 1 km2 to aż 11 km. Dużą zaletą wąwozów jest także to, że występują stosunkowo blisko miasta. Na przykład Korzeniowy Dół, znajduje się zaledwie pół godziny drogi od kazimierskiego rynku, Wąwóz Plebanka – tylko 200 metrów. Dzięki temu jeśli zdecydujemy się na dłuższy pobyt w Kazimierzu możemy nie tylko zachwycić się zabytkami, ale także szybko przemieścić się w bajkową krainę lessowych wąwozów. I jest to wycieczka obowiązkowa dla wszystkich miłośników polskiej przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>