Marmurowe Stronie Śląskie

Kierując się z Kłodzka na południowy-wschód można trafić do wyjątkowego miejsca. Oto bowiem, na mapie Dolnego Śląska od zaledwie 53 lat istnieje miasto. Jednak jego historia sięga o wiele dalej w dzieje tego regionu. Warto skręcić i odwiedzić wyjątkowo urokliwe i na nowo przyciągające turystów Stronie Śląskie, choćby na weekendowy wypad z rodziną .

Pośród wielu historii, jakie można usłyszeć na Dolnym Śląsku, można trafić na tę o mieście, które na końcu Polski postało w ciągu kilku lat, dzięki bogactwu gór, które je otaczają. Jeszcze blisko 20 lat po II wojnie światowej była to po prostu wieś. Nawet krótki okres wydobywania fosforytów i rud uranu nie pozwoliło jednak zamienić niewielkiej osady w prężne miasto. Co prawda po tamtym okresie pozostało istniejące do dziś osiedle Morawa, ale wydobywanie pierwiastków zakończyło się szybko i nie było złotym okresem. Ten przyszedł do miasta wraz z przemysłowym wydobywaniem marmurów. To dzięki tym kamieniom możliwym stało się rozwijanie w mieście przemysłu oraz rozrost samej miejscowości, która wchłaniała okoliczne wioski. Dzięki temu w roku 1963 Stronie Śląskie ⇛https://pl.wikipedia.org/wiki/Stronie_%C5%9Al%C4%85skie uzyskało prawa miejskie, stając się najmłodszym miastem.

Dzisiaj przemysł przestał być głównym zajęciem mieszkańców, którzy wykorzystując położenie miasta zwrócili się w kierunku turystyki. Piękno okolicznych gór oraz urok rzek wijących się w dolinach to doskonały magnez na zmęczonym zgiełkiem miasta. Dlatego też, rozwój turystki w tym bazy noclegowej stał się dla idealnym rozwiązaniem. Wykorzystując swój czas miasto nie tylko wypiękniało ale stało się swoistym centrum sportów zimowych.

Kilka kilometrów za Stroniem Śląskim, w kierunku na szczyt Śnieżnika można podziwiać piękne i intrygujące zjawisko geologiczne jakim jest Jaskinia Niedźwiedzia. Ta ciągnąca się na ponad 2,5 kilometra grota to doskonałe miejsce na poznanie siły i magicznego piękna przyrody. Dzięki bogatym elementem naciekowym, takim jak stalaktyty, stalagmity oraz draperie czy misy martwicowe można poczuć się naprawdę blisko tajemnicy naszej przyrody. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest cała udostępniona do zwiedzania, a jedynie 400 metrów korytarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>