Jantar – bursztynowe wakacje

Co prawda to właśnie Celtowie jako pierwsi zauważyli potencjał bursztynu i pokazali go w starożytnym Rzymie, ale to niestety nie oni stworzyli Bursztynowy Szlak. Imperium Romanum doznało swoistej gorączki Złota Północy, która osiągnęła swoje apogeum za panowania Nerona. Antyczny świat chciał mieć bursztyn za wszelką cenę. Z uwagi na fakt, że karawany kupieckie miały do pokonania bardzo długą i trudną drogę oraz były narażone na wiele niebezpieczeństw, wartość sprzedaży jantaru była tak wysoka, że taniej można było czasem kupić niewolnika.

Fama bursztynu przez wieki rozpływała się na cały świat – współczesna Polska może być za to wdzięczna Imperium Romanum. Pliniusz Starszy – starożytny uczony – za nieprawdopodobną cenę bursztynu poniekąd obwiniał kobiety. Nie przejawiał entuzjazmu przy stawianiu wartości Złota Północy na równi z cennymi kruszcami. Jego zdaniem cenę jantaru generowało wyłącznie silne przekonanie o jego wartości, a co za tym idzie – pożądanie jego posiadania przez niewiasty. Bursztyn zatem zdobił jako biżuteria i miał zastosowanie w starożytnej sztuce użytkowej – czyli od czasów Imperium Rzymskiego do teraz zastosowanie tej żywicy jest identyczne i nic nie wskazuje na to, że cokolwiek je zmieni.

Magia w każdym bursztynie

Od dawien dawna bursztynowi przypisywano walory magiczne i uzdrawiające. Przykładem jego mocy jest fakt, że podczas średniowiecznej epidemii dżumy od śmierci uratowali się bursztynnicy, którzy pracowali w oparach bursztynu. Jeśli chodzi o inne walory zdrowotne, to koi nerwy, leczy ból gardła, a nalewka z bursztynu (na bazie spirytusu) uwalnia od stanów reumatycznych. Jantar noszony przy ciele może odpędzić złe życzenia wysyłane do człowieka przez nieprzychylnych mu ludzi. Przypisuje mu się też moce odmładzające, dlatego też bardzo chętnie znajduje zastosowanie w kosmetyce. Bardzo pożądana jest biżuteria z bursztynem, przy czym współczesny świat widzi go zazwyczaj w połączeniu ze srebrem – tak aby dać możliwość jego miłośnikom posiadania go, bez względu na zasób portfela. Łączony ze złotem potrafi kosztować fortunę.

Noclegi w Jantarze co roku są świetnie przygotowane, a baza noclegowa rekomenduje dokonywania wcześniejszej rezerwacji „miejscówek”. Po rezerwacji noclegów w Jantarze można wyruszyć na poszukiwania bursztynów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>