Gostynin – niezwykłe miasto Pojezierza Kujawskiego

Pojezierze Kujawskie to region Polski słynący z bardzo czystych jezior. To tu znajduje się między innymi Jezioro Głuszyńskie i Jezioro Pątnowskie. Jest to region rolniczy z niewielką ilością lasów. Warto zwiedzić na tym obszarze między innymi Gostynin.

Gostynin mieści się w województwie mazowieckim, w powiecie gostyńskim. Obecnie liczy nieco ponad 19 tys. mieszkańców. W Gostyninie istnieje bardzo dużo ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Największą atrakcją miasta bez wątpienia jest Oz Gostyniński. Co to takiego? To kręty wał, przypominający nasyp kolejowy, towarzyszący dolinie Skrwy. Ma długość aż 14 km i jest pokryty lasem. Jego wysokość to 121,5 m n.p.m. To bardzo dobre miejsce na spacer, nawet zimą. W pobliżu Ozu znajdują się jeziora rynnowe. Oz powstał w czasie zlodowacenia bałtyckiego i „rośnie” w tym samym kierunku co lodowiec.

Gostynin jest ciekawym miejscem dla wielbicieli historii. Występują tu liczne zabytki historyczne. Nie można pominąć Zamku w Gostyninie, który ma bardzo ciekawe losy. W VI w. n.e., na północnym zachodzie powstało grodzisko. Miejscowość ta była stolicą kasztelanii od XIII wieku, a następnie centrum Ziemi Gostynińskiej. Zamek powstał na wzniesieniu mokradeł Skrwy pod koniec XIV wieku. Zamek wstrzymał swój rozwój z powodu potopu szwedzkiego i stał się ruiną. W XIX wieku został przekształcony na kościół ewangelicki, a następnie stał się katolicką świątynią pod wezwaniem św. Marcina. Obecnie, warownia jest odbudowywana. Po skończeniu prac stanie się centrum hotelowo-konferencyjnym.

Kolejną atrakcją Gostynina jest klasycystyczny ratusz z 1824 roku. Mieści się na rynku, a zaprojektował go Hilary Szpilowski. Obok niego znajdują się piętrowe, drewniane domy wybudowane dla niemieckich sukienników. Warto tu również zobaczyć zespół dworcowy z wieżą ciśnień, znajdujący się przy ul. Słowackiego. Został wybudowany w 1924 roku. Obecnie nieczynny, lecz wpisany na listę zabytków. Będąc w Gostyninie można obejrzeć też zabytkową Kamienicę nr 8 przy Rynku. Obecnie należy do Janiny i Jana Majera. Została wybudowana w 1914 roku.

Gostynin i jego okolice ma też całkiem dobrą bazę noclegową (meteor-turystyka.pl). Występuje tu wiele pensjonatów, hoteli i obiektów agroturystycznych. Przykładowo: Hotelik Zbyszko, Dom pod Lasem czy Agroturystyka Lewmarhuta. Ceny również są bardzo atrakcyjne. Zaczynają się już od 30 zł za noc. Jak widać, warto wybrać się choćby na weekend do Gostynina, przejść się po Rynku, zobaczyć Zamek i zabrać ze sobą do domu niezapomniane wspomnienia.

3 myśli na temat “Gostynin – niezwykłe miasto Pojezierza Kujawskiego”

  1. Byłam w Gostyninie na szkolnej wycieczce wiele, wiele lat temu – do dzisiaj pamiętam, jak duże wrażenie zrobił na mnie Zamek i jego ciekawa historia.

  2. Moim zdaniem to się jakoś nie docenia Pojezierza Kujawskiego, bo jak ktoś mówi o wypoczynku nad jeziorami to zachwala Mazury, a przecież Kujawy są równie piękne, dlatego Natalia i Jarek super, że napisaliście o Gostyninie :)

  3. Gostynin to niedoceniana miejscowość – zgadzam się, Patrycjusz. Ja akurat lubię te okolicę, jak mam możliwość, to wpadam tu choćby na weekendowy nocleg;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>