Gdzie warto się wybrać w Pieninach?

Pieniny to szereg pięknych miejsc, które zasługują z całą pewnością na odwiedzenie. Kilka z nich zostanie zaproponowanych poniżej, a są to: Zamkowa Góra, rezerwat krajobrazowy „ Biała woda”, Wąwóz Homole oraz Wodospad Zaskalnik. Z zakątków tych nie trudno dotrzeć do swojej bazy noclegowej. Można także wycieczkę rozłożyć na kilka dni i każdą noc spędzić w różnych miejscach oferujących noclegi w Pieninach.

Zamkowa Góra

Znajduje się w tej części Pienin, które są nazywane czorsztyńskimi. Leżą one w głównym masywie Trzech Koron kierując się na północny–wschód od głównego wierzchołka. Jak sama nazwa góry wskazuje na jej szczycie mieszczą się ruiny Zamku Pienińskiego, zaliczanego do najwyżej umiejscowionych w naszym kraju. Wybudowany został w XIII wieku jako zamek, który pełni funkcje strażnicze w regionie sądeckim. Historia mówi, że podobno podczas najazdu Tatarów schronienie tutaj znalazła księżna – święta Kinga. Zamek został zniszczony w XV wieku przez husytów. Dziś można podziwiać jedynie okazałe pozostałości.

Rezerwat krajobrazowy „Biała Woda”

Został on założony celem ochrony potoku o tej samej nazwie, jak i okolicznej wyjątkowej fauny i flory. Na mieszczącej się w rezerwacie Smolegowej Skale mieści się niepowtarzalne w Pieniach jak i w całej Polsce stanowisko reliktowego dębika ośmiopłatkowego pochodzącego z plejstocenu. Przepiękne i zadziwiające swoimi kształtami wychodnie skalne, stworzyły tutaj przełom, który został nazwany Międzyskały. W okolicach rezerwatu mieści się pomnik przyrody nieożywionej o nazwie „Bazaltowa skała”, która jest jedyną w Pieninach. Prowadzi tutaj żółty szlak turystyczny wiodący z Jaworek w kierunku Przełęczy Rozdziela.

Wąwóz Homole

Mieści się on w Małych Pieninach, tuż obok Jaworek. Setki lat temu potok Kamionka, który płynął dnem, wyżłobił w wapiennym podłożu cudownie wyglądające turnie i ściany skalne, które sięgają 120 metrów wysokości. Tutaj znajdziemy pierwotną naskalną roślinność, która niezwykle rzadko już występuje. Już w XV wieku na terenie wąwozu rozległa się wieść o skarbach jakie można tutaj znaleźć. Usłyszano o nich z testamentu Piotra Wydżgi, jednego z XVII- wiecznych poszukiwaczy. Znaleziono tutaj Hamole, z którym powiązane są liczne legendy o zaklętych skarbcach oraz szyb, w którym mieściły się narzędzia górnicze.

Wodospad Zaskalnik

Wodospad można spotkać w okolicach Szczawnicy. Nie odszukamy go jednak na popularnych szlakach pienińskich. Ten malowniczy i sięgający pięć metrów wodospad, ukształtował się w dolnym biegu Spotnickiego Potoku. Teren ten jest częścią Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>