Dom Ludowy – historia powstania – Bukowina Tatrzańska

Podhale to rejon Polski ceniony przede wszystkim za piękną, nieskażoną cywilizacją przyrodę, fascynującą kulturę oraz ciekawą architekturę. Miejscem, gdzie można się zachwycić tym wszystkim, jest bez wątpienia Bukowina Tatrzańska. Jest to znany ośrodek wypoczynkowy i turystyczny zlokalizowany na Pogórzu Spisko-Gubałowskim.

W Bukowinie znajdują się liczne atrakcje, które umilają tutaj pobyt wszystkim gościom, niezależnie od ich zainteresowań. Ponadto miejscowość ma szeroki wachlarz ofert kwaterunku (szczegóły klik), zróżnicowanych i pod względem poziomu usług i pod względem kosztów, jakie musimy ponieść, decydując się na wynajęcie kwatery.

W Bukowinie Tatrzańskiej, znajduje się jedna z największych drewnianych budowli w Polsce, który koniecznie trzeba zobaczyć, będąc tu na wczasach. Dom Ludowy, bo o nim mowa, mieści się przy ulicy Kościuszki 87, a jego budowa trwała od 1928 do 1932 roku. Głównym inicjatorem budowy placówki kulturalnej był Franciszek Ćwiżewicz. Był to nauczyciel oraz kierownik szkoły w Bukowinie, a także znany społecznik. Wraz z Julianem Karłowiczem zajęli się zbieraniem funduszy niezbędnych do rozpoczęcia budowy oraz utworzyli Komitet Budowy Domu Ludowego. Dzięki ofiarności mieszkańców (a trzeba pamiętać, że okres międzywojnia, był naznaczony wielką biedą na Podhalu) powoli udawało się gromadzić potrzebne fundusze. Znaczną pomocą w tym dziele, był założony przez Michalinę Stożkównę (późniejszą małżonkę F. Ćwiżewicza) Teatr i Chór Włościański. Pieniądze zarobione na przedstawieniach były także przekazywane na ten szczytny cel. W rok 1926 Ćwiżewicz zakupił aparat filmowy, z którym jeździł po dalszych i bliższych miejscowościach, zarabiając w ten sposób na spłatę zaciągniętych kredytów bankowych. Miejscowa ludność wspierała budowę także materiałami budowlanym oraz swą pracę. Tylko dzięki wielkiemu zaangażowaniu wielu osób i ogromną wiarę w sens całego przedsięwzięcia, udało się w końcu wybudować Dom Ludowy, który do dnia dzisiejszego jest wielką dumą mieszkańców Bukowiny.

Dom jest wybudowany na planie prostokąta i jest przedstawicielem stylu witkiewiczowskiego. Konstrukcja domu jest konstrukcją zrębową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>