Cerkiew św. Mikołaja w Bieszczadach

Rzepedź to wieś położona w województwie podkarpackim, w gminie Komańcza. Jest to świetne miejsce na bazę wypadową do niemal wszystkich ciekawych miejsc w Bieszczadach. Do Komańczy jest tylko 4,5 km, do Cisnej 35 km (po drodze można obejrzeć prześliczne Jeziora Duszatyńskie), do Leska 25 km, do Soliny 45 km, do Ustrzyk Dolnych 50 km. Tak więc noclegi w Rzepedzi (np. w portalu Meteor) warto wybrać jeśli w czasie urlopu chcemy zobaczyć jak najwięcej z tego co oferują Bieszczady. Ale będąc w Rzepedzi nie można zapomnieć o obejrzeniu tutejszych atrakcji, a przede wszystkim zabytkowej cerkwi pw. św. Mikołaja.

Cerkiew ta to typowa drewniana cerkiew wschodniołemkowska. Cerkiew wybudowana jest w konstrukcji zrębowej, podmurówka jest wykonana z kamienia łamanego. Budynek jest trójdzielny, czyli ma wyraźny podział na przedsionek, nawę oraz prezbiterium, do którego przylega zakrystia. Obok świątyni stoi drewniana, dwukondygnacyjna dzwonnica. We wnętrzu cerkwi z oryginalnego wyposażenia zachowały się trzy boczne ołtarze, dekoracja chóru, a także piękny, choć niekompletny, gdyż część ikon została skradziona, ikonostas autorstwa Josipa Bukowczyka.

Historia cerkwi sięga roku 1824, kiedy to na miejscu starej świątyni wybudowano nową. W roku 1869 cerkiew została wyposażona w ikonostas, a w roku 1896 świątynię przebudowano. Cerkiew była użytkowana przez grekokatolików do roku 1948, kiedy to w wyniku Akcji Wisła, niemal wszyscy ukraińscy mieszkańcy wsi zostali wywiezieni. Wtedy też świątynia została splądrowana przez Ludowe Wojsko Polskie (między innymi zrabowano wszystkie dzwony). Później cerkiew służyła jako kaplica pogrzebowa dla kościoła rzymskokatolickiego, co uchroniło budynek przed całkowitą dewastacją. W latach 1970-1973 zaczęli do wsi powracać wywiezieni w trakcie Akcji Wisła mieszkańcy pochodzenia ukraińskiego i z ich inicjatywy cerkiew została wyremontowana, co oczywiście spotkało się z represjami ze strony SB. Od roku 1976 cerkiew była otwierana na najważniejsze święta prawosławne, a od roku 1986 została otworzona na stałe i jest użytkowana zarówno przez katolików obrządku łacińskiego, jaki i bizantyjskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>