Beskid Niski i jego niespodzianki – Wysowa-Zdrój

Wysowa-Zdrój to przede wszystkim wioska o charakterze uzdrowiskowym, położona w malowniczym Beskidzie Niskim. Wieś znajduje się w dolinie rzeki Ropy, która prócz walorów krajobrazowych stanowi źródło wody pitnej dla mieszkańców uzdrowiska. Pod względem administracyjnym Wysowa leży w województwie małopolskim i jest wizytówką powiatu gorlickiego i Gminy Uście Gorlickie. Liczba stałych mieszkańców nie przekracza siedmiuset osób. Wysowa to obecnie kurort z lekka zapomniany, który stopniowo zaczyna do walorów uzdrowiskowych przyłączać turystykę.

W XVII wieku zbójnicy wyleczyli w Wysowej za pomocą wód mineralnych jedną z najtrudniejszych do leczenia chorób wenerycznych – „francze”, obecnie potocznie zwaną francą, a w nomenklaturze medycznej określanej mianem kiły. W XVIII wieku z inicjatywy hrabiego Macieja Lanckorońskiego nastała epoka wodolecznictwa we wsi – hrabia kąpał się w drewnianych wannach przy użyciu wód mineralnych, czemu ” czerstwość zdrowia swego przypisuje”. Jednakże „ojcem” uzdrowiska jest Ignacy Zychowicz – z początkiem XIX wieku wybudował pierwszy niewielki dom zdrojowy, z czasem rozpoczęta została budowa zakładu zdrojowego.

Najlepszy okres uzdrowiska trwał do wybuchu I wojny światowej. W międzywojniu pomimo odbudowania wojennych zniszczeń nie udało się przywrócić Wysowej czasów dawnej popularności uzdrowiska. W latach 60. i 70. XX wieku powstawały tutaj budynki ukierunkowane na przyjmowanie kuracjuszy. Wody mineralne leczą choroby, takie jak choroby układu trawiennego, dróg oddechowych, układu moczowego, układu kostno-stawowego, przemiany materii (cukrzyca, otyłość).

Piękno tej wsi doceniane jest także przez turystów, którzy poszukują odskoczni od współczesnej cywilizacji. To szansa na obcowanie z dziką przyrodą podczas wędrówek pieszych, wypraw rowerowych czy podczas uprawiania jazdy konnej. Zimą okolica jest zdominowana przez narciarzy. Noclegi w Wysowej [tutaj informacje: ] cieszą się zainteresowaniem przez cały rok, przy czym we wsi panuje nadal dość kameralna atmosfera. Baza noclegowa słynie z gościnności – można także zdecydować się na posiłki z lokalnej kuchni, których nie spotka się w innych regionach Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>