Szczecin – warto tam być chociaż raz w życiu

Szczecin jest stolicą województwa zachodniopomorskiego. Jest to trzecie co do wielkości miasto w Polsce obejmujące powierzchnię 300,55 km², na której zamieszkuje ponad 400 tysięcy mieszkańców. Licznie przybywają tu również turyści, a znaczna ich część to osoby z zagranicy. Nie ma się co dziwić takiemu zjawisku, ponieważ w centrum jest naprawdę wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Należą do nich niewątpliwie rozsiane po całym rejonie zabytki, świadczące o bogatej historii oraz muzea, galerie, teatry, kina, które mówią o jego kulturalnej funkcji. Budowli architektonicznych jest tak wiele, że nie sposób ich wszystkich wymienić jednym ciągiem, dlatego przed wyjazdem to tego nadmorskiego miasta warto zaopatrzyć się w przewodnik lub mapę z zaznaczonymi przynajmniej tymi najważniejszymi punktami.

Same za siebie w tej sytuacji mówią dane, jako iż w Szczecinie zabytków nieruchomych objętych ochroną prawną jest 270, a miasto znalazło się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Na szczególną uwagę zasługują takie perełki jak: Wały Chrobrego, które pełnią funkcję tarasu widokowego, Gmach Główny Muzeum Narodowego, gmach Akademii Morskiej i Gmach Urzędu Wojewódzkiego, Zamek Książąt Pomorskich, Baszta Siedmiu Płaszczy, brama Portowa i brama Królewska., bazylika św. Jakuba, kościoły św. Jana Ewangelisty, św. Piotra i św. Pawła oraz św. Jana Chrzciciela.

Szczecin jest miejscem, w którym zachowało się kilka takich rezydencji jak: Pałac pod Głowami, Pałac Klasycystyczny, Pałac pod Globusem, Pałac Joński, Pałac Sejmu Stanów Pomorskich, Pałac Ziemstwa Pomorskiego. W mieście mieszczą się parki oraz ogrody, a jednym z najsławniejszych jest ogród różany, w którym to w roku 2007 po gruntownym odbudowywaniu i przebudowywaniu posadzono 9 tysięcy róż w 99-u odmianach. Niebywałe piękno miasta oraz rozmaitość atrakcji miejskich, wodnych, a także leśnych zachęca do pozostania tam na dłużej.

Plusem jest bogata baza noclegowa, w której skład wchodzą hotele, hostele, motele, kwatery prywatne oraz pola namiotowe i kempingowe. Każdy odwiedzający może być więc pewny, że znajdzie w Szczecinie nocleg na miarę swoich potrzeb i zasobności portfela. Niewątpliwie warto zastanowić się nad przyjazdem i dostosowanie jego terminu do jednej z wielu imprez organizowanych na ternie miasta. Kalendarz wydarzeń kulturalnych znajduje się na stronie internetowej i to tam należy szukać szczegółowych informacji.

Jak spędzić urlop w Koninie?

Konin jest historycznym miastem leżącym w województwie wielkopolskim. Osoby, które decydują się na spędzenie tam urlopu mają wiele możliwości – większość turystów czas poświęca na zwiedzanie miasta, ponieważ znajduje się tam wiele zabytkowych obiektów, choć oczywiście nie jest to jedyna możliwość. Przebywając w Koninie można także spędzać czas nad wodą, czy wypoczywać z pociechami w miejscach, które zostały przygotowane z myślą o nich.

Większość osób spędzających urlop w Koninie, zwiedzanie miasta zaczyna od malowniczej Starówki. To nic dziwnego, ponieważ znajduje się tam sporo zabytkowych kamienic z pięknymi elewacjami oraz stylowo wykończonymi balkonami. Podczas spaceru po mieście warto zobaczyć także inne zabytki. Na uwagę zasługują między innymi ratusz, XIV-wieczny kościół świętego Bartłomieja, Klasztor Reformatów, czy XIX-wieczna Synagoga. Osoby lubiące zwiedzać ciekawe miejsca powinny wybrać się do Muzeum Okręgowego, którego siedzibą jest dawny zamek. Zwiedzający mają możliwość zobaczenia między innymi dużej kolekcji różnego rodzaju lamp – naftowych, ale także lamp secesyjnych. Ważną atrakcją tego miejsca jest także skansen, gdzie podziwiamy między innymi zagrodę chłopską oraz kuźnię. Warto wiedzieć, że na terenie Konina znajduje się także najstarszy w całej Polsce znak drogowy, który postawiono tam jeszcze w XII wieku.

Należy pamiętać, że urlop w Koninie nie musi się wiązać wyłącznie ze zwiedzaniem zabytków. Ci, którzy chcą postawić na wypoczynek aktywny, mogą wybrać się na przykład nad kąpielisko przy jeziorze. Doskonałą rozrywką okaże się także wizyta w Parku Linowym, w którym znajduje się kilka tras o różnym poziomie trudności – najcięższe z nich o szybsze bicie serca przyprawią nawet największych śmiałków. Podczas pobytu w Koninie dobrze wybrać się także na spacer na Bulwar Nadwarciański, gdzie znajduje się promenada, z której widać piękny Most Toruński. Nie sposób odwiedzić wszystkich tych miejsc w jeden dzień, dlatego należy poszukać wcześniej dogodnych noclegów w Koninie, które pozwolą nam komfortowo spędzić weekend lub urlop i wypocząć od zgiełku dużych miast.

Siedlce – Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP

Na Mazowszu leżą liczne wspaniałe miasteczka i wioski, w których zwiedzający mogą trafić na prawdziwe perełki architektoniczne. Turyści, którzy chcą zapoznać się bliżej z ciekawą historią i kulturą regionu, powinni zajrzeć chociaż do paru z tych miejscowości. Można nawet planować tu kilkudniowe wypady połączone z turystyką, ponieważ po okolicznych miastach rozsiana jest solidna baza turystyczna.

Jedną z najciekawszych osad regionu stanowią Siedlce, które szczycą się szeregiem pięknych, klasycystycznych budowli. Podczas zwiedzania miasta warto z pewnością zajrzeć do tutejszej katedry pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wybudowano ją w czasach zaborów carskich na początku XX wieku, według projektu architekta Zygmunta Zdańskiego. Neogotycką świątynię wzniesiono na planie krzyża łacińskiego, a dwie wieże górujące nad gmachem wznoszą się na wysokość aż 75 metrów, dzięki czemu katedrę widać już z daleka. To znakomity przykład typowej neogotyckiej architektury ceglanej. Świątynia podczas wojny uległa uszkodzeniom, ponieważ podczas bombardowania zawaliły się wieże i rozsypały się witraże. Niemniej jednak, w okresie powojennym całość odbudowano, przywracając kościół do dawnej świetności. Obecnie główny element wystroju kościoła stanowią ogromne, trzydziestogłosowe organy. Warto również zwrócić uwagę na takie elementy wystroju jak: ambona, centralny witraż oraz stacje drogi krzyżowej. W 1999 roku podczas pielgrzymki do Polski katedrę odwiedził papież Jan Paweł II.

Siedlecka katedra stanowi znakomity przykład tego, że w miarę niedawno zbudowane obiekty mogą również wyróżniać się piękną konstrukcją i ciekawą architekturą, pod warunkiem wyboru dobrego projektu architektonicznego. Jeśli budynek zostanie właściwie wpasowany w typ budownictwa występującego w okolicy, przez wieki będzie potem ozdobą i chlubą miasta. Doceniając walory estetyczne świątyni w Siedlcach, umieszczono ją na szlaku turystycznym Perełki Mazowsza. Z pewnością warto tu przyjechać na parę dni, wykupując sobie na miejscu spanie (noclegi Siedlce ➤ meteor-turystyka.pl). Siedlce to piękne miasto, które szczyci się zabytkowym budownictwem. Warto przyjrzeć się nie tylko jej architekturze, ale również zapoznać się z ciekawą historią tutejszej parafii.

Beskid Niski i jego niespodzianki – Wysowa-Zdrój

Wysowa-Zdrój to przede wszystkim wioska o charakterze uzdrowiskowym, położona w malowniczym Beskidzie Niskim. Wieś znajduje się w dolinie rzeki Ropy, która prócz walorów krajobrazowych stanowi źródło wody pitnej dla mieszkańców uzdrowiska. Pod względem administracyjnym Wysowa leży w województwie małopolskim i jest wizytówką powiatu gorlickiego i Gminy Uście Gorlickie. Liczba stałych mieszkańców nie przekracza siedmiuset osób. Wysowa to obecnie kurort z lekka zapomniany, który stopniowo zaczyna do walorów uzdrowiskowych przyłączać turystykę.

W XVII wieku zbójnicy wyleczyli w Wysowej za pomocą wód mineralnych jedną z najtrudniejszych do leczenia chorób wenerycznych – "francze", obecnie potocznie zwaną francą, a w nomenklaturze medycznej określanej mianem kiły. W XVIII wieku z inicjatywy hrabiego Macieja Lanckorońskiego nastała epoka wodolecznictwa we wsi – hrabia kąpał się w drewnianych wannach przy użyciu wód mineralnych, czemu " czerstwość zdrowia swego przypisuje". Jednakże "ojcem" uzdrowiska jest Ignacy Zychowicz – z początkiem XIX wieku wybudował pierwszy niewielki dom zdrojowy, z czasem rozpoczęta została budowa zakładu zdrojowego.

Najlepszy okres uzdrowiska trwał do wybuchu I wojny światowej. W międzywojniu pomimo odbudowania wojennych zniszczeń nie udało się przywrócić Wysowej czasów dawnej popularności uzdrowiska. W latach 60. i 70. XX wieku powstawały tutaj budynki ukierunkowane na przyjmowanie kuracjuszy. Wody mineralne leczą choroby, takie jak choroby układu trawiennego, dróg oddechowych, układu moczowego, układu kostno-stawowego, przemiany materii (cukrzyca, otyłość).

Piękno tej wsi doceniane jest także przez turystów, którzy poszukują odskoczni od współczesnej cywilizacji. To szansa na obcowanie z dziką przyrodą podczas wędrówek pieszych, wypraw rowerowych czy podczas uprawiania jazdy konnej. Zimą okolica jest zdominowana przez narciarzy. Noclegi w Wysowej [tutaj informacje: www.meteor-turystyka.pl/noclegi,wysowa-zdroj,0.html] cieszą się zainteresowaniem przez cały rok, przy czym we wsi panuje nadal dość kameralna atmosfera. Baza noclegowa słynie z gościnności – można także zdecydować się na posiłki z lokalnej kuchni, których nie spotka się w innych regionach Polski.

Fontanna multimedialna w Krynicy-Zdrój

Duża ilość atrakcji turystycznych to bardzo ważna kwestia, którą bierze pod uwagę wielu turystów szukających odpowiednich ofert noclegowych. Ważne jest więc to, aby znaleźć dla siebie miasto, w którym nie trzeba będzie się nudzić i można zrobić wiele ciekawych rzeczy, również w gronie rodzinnym. Dobrym pomysłem w takiej sytuacji dla wszystkich zainteresowanych mogą okazać się noclegi w Krynicy-Zdrój [klik➩meteor].

Istotną atrakcją turystyczną, która znajduje się w tym mieście jest na pewno fontanna multimedialna. Jest to sposób na romantyczne spędzenie wolnego czasu z drugą połówką, więc nie ma się co dziwić temu, że wiele młodych par chętnie udaje się do Krynicy-Zdroju [klik➩ wikipedia] na wakacje. Fontanna jest usytuowana w centrum miasta, dlatego łatwo do niej trafić. Jest ona bardzo nowoczesna, estetyczna oraz zadbana, dlatego cieszy się wielkim uznaniem ze strony turystów z różnych zakątków świata. Oczywiście fontanna świeci się w ciemności. W programie turystycznym znajduje się m.in. wodno-świetlny pokaz muzyczny, na który naprawdę warto się zdecydować, zwłaszcza zabierając na wakacje dzieci, dla których będzie to rozrywka na bardzo wysokim poziomie. Każda osoba mile spędzi tutaj swój wolny czas, jest to całkowicie niezależne od wieku. Fontanna jest bardzo czysta, a to za sprawą ekipy sprzątającej, która codziennie zajmuje się robieniem porządku w okolicach tego terenu. Główną zaletą fontanny jest jej różnokolorowe oświetlenie, dlatego to idealne miejsce na romantyczny spacer podczas wieczornej scenerii. Grana tam jest różna muzyka, więc nawet najbardziej wybredne osoby powinny znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Repertuar zmienia się co jakiś czas, więc o to nie trzeba się martwić.

Baza noclegowa w Krynicy-Zdroju zyskuje coraz większe uznanie nie tylko na terenie Polski, ale w wielu krajach na całym świecie. Dzieje się tak głównie z tego względu, że można tam zaznać wielu atrakcji turystycznych na wspaniałym poziomie, a jedną z nich jest doskonale obsługiwana fontanna multimedialna, która zachwyci dorosłych i młodzież.

Myślenice są magiczne

Myślenice to urocze miasto w województwie małopolskim, które jest jednym z ośrodków aglomeracji krakowskiej. Znajduje się tu wiele atrakcji dla turystów, które z pewnością warto odwiedzić spędzając tu swój urlop.

W pierwszej kolejności warto zahaczyć o Centrum Sportu i Rekreacji. Na jego terenie znajduje się sala do sportów walki, hala widowiskowo-sportowa, strzelnica, sauna, siłownia oraz klub fitness. Każdy więc znajdzie tu wspaniałą formę rozrywki dla siebie. Nie zapomniano tu również o najmłodszych, dla których przygotowano ścieżkę biegowo-rowerową oraz duży i nowoczesny plac zabaw.

Następnym miejscem, w którym cudownie spędzimy czas jest Zarabie. Jest to dzielnica Myślenic, w której znajdziemy dwa place zabaw dla dzieci, park oraz różne restauracje i kawiarnie. Znajdziemy tu wiele tras wycieczek pieszych, narciarskich oraz rowerowych, a wzdłuż rzeki Raby, która tędy przepływa znajdziemy kilka kąpielisk oraz kamieniste plaże. Niedaleko tutejszego parku możemy zwiedzać ruiny średniowiecznej warowni.

Kolejną atrakcją jest Góra Chełm [info: wikipedia.org]. Posiada ona wyciąg krzesełkowy, przystosowany także do wygodnego podróżowania z dzieckiem. Krzesełka są głębokie i wygodne. Na wyciągu możemy przewieść także rowery w razie potrzeby. Wyciąg ten jest czynny cały rok, natomiast na górze znajdziemy liczne szlaki narciarskie, rowerowe oraz piesze. Na terenie Góry Chełm możemy również wygodnie usiąść i zjeść posiłek w pobliskim barze lub napić się czegoś gorącego w chłodny dzień.

Myślenice to również ogromnie rozwinięta baza noclegowa [otwórz: meteor-turystyka.pl], a po dniu pełnym atrakcji warto wypocząć. Wspaniałe noclegi oferuje Hotel Krak. Pokoje są tu urządzone bardzo elegancko, przytulnie oraz w ciepłych kolorach. W każdym z nich do dyspozycji gości są drewniane meble, internet bezprzewodowy, telewizor z płaskim ekranem oraz łazienka z kabiną prysznicową, podgrzewaną podłogą oraz suszarką do włosów. Goście znajdą tutaj również saunę, SPA oraz jacuzzi. Na terenie obiektu jest kawiarnia, w której serwowane są pyszne śniadania w formie szwedzkiego stołu. Są one bardzo urozmaicone i bogate w regionalne smakołyki. Zwierzęta są akceptowane bez żadnego problemu.

Powietrzne wakacje w Borsku

Możliwości sportowe, które w dzisiejszych czasach proponuje nam drugi człowiek są nieskończone. Do dyspozycji jest wiele aktywności: wspinaczka skałkowa, spływy kajakowe, trasy rowerowe, nurkowanie, narciarstwo czy rolki. Prawdopodobnie człowiek mający już na swoim koncie kilkanaście wiosen doświadczył wszystkich tych czynności. Czy to koniec przygód? Bynajmniej. Na wypróbowanie czeka jeszcze wiele atrakcji a w tym jedna, która ukrywa swoje wdzięki pod pojęciem “paralotniarstwo”. Człowiek od dziecka marzył o uniesieniu się w chmury i doświadczeniu uczucia latania. Wrażenie szybowania towarzyszyło nam w snach, często było obiektem naszych westchnień – a teraz jest to jak najbardziej wykonalne. Dlaczego warto spróbować? Przede wszystkim lot na paralotni to jedyne w swoim rodzaju, niezapomniane doznanie. To także doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu, dający ogromną satysfakcję. Nie można zapomnieć o największej zalecie: podziwianiu krajobrazu z lotu ptaka – od ogromnych jezior, przez doliny, aż po klify. Brzmi interesująco, prawda?

Jednym z miejsc, które są centrum paralotniarskich aktywności jest stare lotnisko w Borsku. Jest ono nieaktywne, przez co rozwija się tam wyłącznie rekreacja oraz sporty lotnicze. Z racji swoich unikalnych walorów klimatycznych, jest to idealne miejsce do uprawiania paralotniarstwa. Najkorzystniejszą lokalizację mają tu mieszkańcy Trójmiasta, których droga do Borska liczy zaledwie osiemdziesiąt kilometrów. Nie znaczy to, że lotniska nie odwiedzają także turyści z innych miejscowości – co roku przyjeżdżają tu bowiem zainteresowani z całej Polski. Wszystkie informacje na temat transakcji, przygotowania oraz dojazdu znajdują się na stronach internetowych właścicieli szkółek paralotniarskich, zdobyć można zatem cenne informacje, jak zacząć swoją przygodę z lataniem. Instruktorzy szkółek z chęcią doradzą gdzie w pobliżu można się zatrzymać. Noclegi w Borsku można otrzymać przez cały rok – sezon turystyczny trwa tutaj bowiem ciągle (www.meteor-turystyka.pl/noclegi,borsk,0.html). Do wyboru pozostaje szeroka oferta bazy noclegowej, między innymi domki letniskowe, ośrodki wypoczynkowe czy kempingi. Oprócz samego latania obowiązkowo zgłębić trzeba także inne aktywności, a możliwości w Borsku jest wiele – między innymi pływanie, jazda na rowerze czy obcowanie z naturą. 

Atrakcje Gliwic

W Polsce nie brakuje dużych miast, Gliwice to jedno z dwudziestu najrozleglejszych i najludniejszych miast w Polsce. Być może nie kojarzy się ono jako miejsce atrakcyjnie turystycznie, jednak – wbrew pozorom – warto je odwiedzić. Gliwice to miejsce pełne atrakcji różnego typu. Warto zaplanować dłuższy pobyt i zorientować się, gdzie znaleźć można dogodne noclegi (sprawdź tutaj – http://meteor-turystyka.pl/noclegi,gliwice,0.html ). Gliwice kuszą zabytkami. Warto zobaczyć pełne uroku Stare Miasto z ratuszem i ciekawą fontanną. Turysta znajdzie tu liczne kawiarnie, restauracje i galerie.

Na rynku gliwickim odbywają się ciekawe wydarzenia kulturalne. Nie można też pominąć śladów średniowiecznego miasta, które dotrwały do dziś. Ciekawym obiektem jest Zamek Piastowski z fascynującą, różnorodną ekspozycją muzeum gliwickiego oraz dobrze zachowane fragmenty murów obronnych. Podobnie jak zabytki miasta, baza noclegowa Gliwic z pewnością nikogo nie rozczaruje. Warto zostać tu na noc, by poczuć się przez chwilę jak… w Paryżu.

Wśród unikatowych obiektów znajduję się tu bowiem gliwicka radiostacja. Jej częścią jest największy na świecie drewniany obiekt – 111 metrowa wieża z drewna cedrowego. Należy zobaczyć tę budowlę oświetloną kolorowymi światłami, szczególnie w nocy, podczas wieczornego spaceru z ukochaną osobą.

Niezwykłe są także w Gliwicach teatry. Nie tylko świetny jest Teatr Muzyczny o bogatym repertuarze, ale też niesamowite wrażenie robi Teatr w Ruinie. Jest to spalony przez armie radziecką XIX budynek, w którym współcześnie można brać w udział w interesujących przedsięwzięciach artystycznych różnego rodzaju. Warto dlatego zainteresować się bazą noclegową miasta, aby być widzem nie jednego, a wielu niepowtarzalnych spektakli.

W Gliwicach nie można także pominąć ujrzenia najznakomitszego na Śląsku (więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Al%C4%85sk) przykładu budowli neogotyckiej. Jest to katedra, w której odbywają się wspaniałe koncerty muzyki organowej. Wszyscy spragnieni wrażeń artystycznych będą z wizyty w Gliwicach zadowoleni w 100 procentach.

Wypoczywając w Powidzu

Powidz to miejscowość zlokalizowana na Mazurach, a dokładniej w województwie warmińsko-mazurskim. Na uwagę w miejscowości zasługuje kościół świętego Mikołaja. Jest to neogotycki kościół, pochodzący z lat 1863-1864. Kościół ten zbudowany został na miejscu poprzedniej, drewnianej świątyni. Jeśli chodzi o jego wnętrze to uwagę szczególnie przykuwa obraz Matki Boskiej, który pochodzi z XVII wieku oraz późnobarokowa rzeźba Chrystusa.

Zatrzymując się na dłużej w Powidzu warto skorzystać z oferty noclegowej Tawerny nad Dziką Plażą. Jest ona zlokalizowana w Powidzu przy ulicy Dzika Plaża. W ofercie tawerny znajduje się czterdzieści miejsc noclegowych. Obiekt oferuje cztery jednopokojowe domki letniskowe oraz sześć dwupokojowych domków letniskowych. Cena pobytu w jednopokojowym domku wynosi od stu sześćdziesięciu do stu siedemdziesięciu złotych. W skład wyposażenia domku wchodzą: lodówka, kuchenka jednopalnikowa, czajnik, podstawowe naczynia stołowe – szklanki i talerze, sztućce. Ważną informacją powinien być fakt, iż w domkach nie ma dostępu do telewizji. Każdy domek posiada zadaszony taras. Ponadto obiekt ten jest czynny tylko w sezonie od maja do sierpnia. Na terenie, na którym zlokalizowany jest ośrodek istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego, kajaków, rowerów wodnych i łodzi wiosłowych. Właściciele obiektu oferują możliwość zorganizowania przyjęć okolicznościowych, szkoleń, kursów, imprez towarzyskich a także różnego rodzaju zjazdów. Miłośnicy aktywnego wypoczynku dostaną tu możliwość wędkowania bądź pływania żaglówką. Tawerna oddaje do dyspozycji gości bezpłatny i bezpośredni dostęp do jeziora, strzeżoną plażę oraz pomost, z którego rozciąga się przepiękny widok. Na terenie tawerny zlokalizowany jest plac zabaw, który z pewnością zachwyci każdego malucha. Dodatkową atrakcją znajdującą się w okolicy ośrodka jest czarter jachtów oraz szkoła żeglarska.

Miejscowość Powidz jest usytuowana na Szlaku Piastowskim, dlatego wszędzie jest stąd blisko. Odległość do Gniezna wynosi około dwudziestu ośmiu kilometrów. Kolejną atrakcją, która położona jest na terenie Powidza jest kolejka wąskotorowa, która kursuje wzdłuż brzegu jeziora Powidzkiego. Warto przyjechać do tej miejscowości i skorzystać z szerokiej bazy noclegowej [Meteor]. Każdy – nawet najbardziej wymagający turysta znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce do spania.

Marmurowe Stronie Śląskie

Kierując się z Kłodzka na południowy-wschód można trafić do wyjątkowego miejsca. Oto bowiem, na mapie Dolnego Śląska od zaledwie 53 lat istnieje miasto. Jednak jego historia sięga o wiele dalej w dzieje tego regionu. Warto skręcić i odwiedzić wyjątkowo urokliwe i na nowo przyciągające turystów Stronie Śląskie, choćby na weekendowy wypad z rodziną ⇛http://meteor-turystyka.pl/noclegi,stronie-slaskie,0.html.

Pośród wielu historii, jakie można usłyszeć na Dolnym Śląsku, można trafić na tę o mieście, które na końcu Polski postało w ciągu kilku lat, dzięki bogactwu gór, które je otaczają. Jeszcze blisko 20 lat po II wojnie światowej była to po prostu wieś. Nawet krótki okres wydobywania fosforytów i rud uranu nie pozwoliło jednak zamienić niewielkiej osady w prężne miasto. Co prawda po tamtym okresie pozostało istniejące do dziś osiedle Morawa, ale wydobywanie pierwiastków zakończyło się szybko i nie było złotym okresem. Ten przyszedł do miasta wraz z przemysłowym wydobywaniem marmurów. To dzięki tym kamieniom możliwym stało się rozwijanie w mieście przemysłu oraz rozrost samej miejscowości, która wchłaniała okoliczne wioski. Dzięki temu w roku 1963 Stronie Śląskie ⇛https://pl.wikipedia.org/wiki/Stronie_%C5%9Al%C4%85skie uzyskało prawa miejskie, stając się najmłodszym miastem.

Dzisiaj przemysł przestał być głównym zajęciem mieszkańców, którzy wykorzystując położenie miasta zwrócili się w kierunku turystyki. Piękno okolicznych gór oraz urok rzek wijących się w dolinach to doskonały magnez na zmęczonym zgiełkiem miasta. Dlatego też, rozwój turystki w tym bazy noclegowej stał się dla idealnym rozwiązaniem. Wykorzystując swój czas miasto nie tylko wypiękniało ale stało się swoistym centrum sportów zimowych.

Kilka kilometrów za Stroniem Śląskim, w kierunku na szczyt Śnieżnika można podziwiać piękne i intrygujące zjawisko geologiczne jakim jest Jaskinia Niedźwiedzia. Ta ciągnąca się na ponad 2,5 kilometra grota to doskonałe miejsce na poznanie siły i magicznego piękna przyrody. Dzięki bogatym elementem naciekowym, takim jak stalaktyty, stalagmity oraz draperie czy misy martwicowe można poczuć się naprawdę blisko tajemnicy naszej przyrody. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest cała udostępniona do zwiedzania, a jedynie 400 metrów korytarzy.