Zaniemyskie Bitwy Morskie

Jak wiecie jesteśmy poszukiwaczami nie tylko interesujących zabytków i miejsc, ale także lubimy wybrać się na jakiś ciekawy event. Jak wiadomo, w dużych miastach jest imprez co niemiara ale większość z nich jest bardzo masowa. Brakuje na nich bezpośredniego kontaktu z publiką oraz atmosfery, która jednoczyłaby ludzi znajdujących się w danym miejscu. Dlatego też szukamy imprez w mniejszych miejscowościach, które tworzone są na podstawie jakiegoś konkretnego konceptu a w związku z tym, ludzie którzy się tam znajdują nie są przypadkowi.

Ostatnio trafiliśmy do wsi Zaniemyśl (podobno dawno temu miejscowość ta była miastem), gdzie pod patronatem Gminy Zaniemyśl oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji zorganizowane zostały XXXVII Zaniemyskie Bitwy Morskie. Zarezerwowaliśmy nocleg na www i udaliśmy się na miasto w celu znalezienia informacji na temat tego wydarzenia. Impreza ta funkcjonuje w celu utrzymywania tradycji historycznej tej miejscowości, która sięga 1819 roku i związana jest ze znanym w Zaniemyślu Edwardem Raczyńskim (sprawdź Wyspa Edwarda). On przed wielu laty organizował „bitwy wodą i na wodzie”, gdzie walki armatnie połączone z nocną zabawą trwały kilka dni.

W zabawie co roku bierze wiele osób nie tylko mieszkających w Zaniemyślu. Ma ona na celu integracje mieszkańców. Przyjeżdżają tutaj polskie gwiazdy. Na imprezie wystąpili m.in. Ryszard Rynkowski, Krzysztof Krawczyk, Ich Troje, Lombard, Andrzej Piaseczny, Perfect, Patrycja Markowska, De Mono, Feel czy Lady Pank. Organizacja wydarzenia jest na bardzo dobrym poziomie, dlatego też corocznie otrzymuje bardzo pozytywne opinie w mediach. Tegoroczna 37 zabawa odbyła się 25 lipca nad Jeziorem Raczyńskim. Rozpoczęcie całej imprezy ma miejsce podczas zawodów wędkarskich o 5.30 rano o puchar wójta gminy Zaniemyśl. Następnie o 15 miała miejsce bitwa żeglarska o herb gminy Zaniemyśl. W godzinach popołudniowych rozpoczęła się muzyczna impreza w amfiteatrze, gdzie przedstawione zostały koncerty, tańce oraz opowieści dla dzieci. Tegorocznym gwoździem programu były gwiazdy diso-polo – Łukash i Czadoman a także wokalista Felicjan Andrzejczak oraz zespół Rui Carlos Ferreira. Oczywiście wstęp na wszystkie występy jest wolny. Bawiliśmy się przednio, coś czuje, że za rok w lipcu także zawitamy do Zaniemyśla.

Zmiany dla turystów w Polańczyku

Istnieje bardzo dużo nadmorskich kurortów, które wręcz biją się o każdego klienta. Warto jednak pamiętać, iż tylko kilka z nich tak naprawdę ma do zaoferowania coś godnego uwagi. Wybierając się na wakacyjny wypoczynek w tereny województwa podkarpackiego poleca się udać do bardzo urzekającej, aczkolwiek chyba jeszcze nie do końca odkrytej miejscowości, jaką jest Polańczyk. Ta dość niedużych rozmiarów wioska położona jest dodatkowo na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego. Wybierając się w to miejsce i rezerwując miejsca noclegowe turyści liczą na zapierające dech w piersiach wrażenia i niezapomniane atrakcję. Co trzeba z pewnością podkreślić, chyba nikt nie był jeszcze zawiedziony!

W ostatnich latach Polańczyk zmienił się i to w pozytywny sposób. Dodatkowo miejsce te słynie z faktu, iż jest bardzo znanym uzdrowiskiem, także przyciąga również dużą ilość kuracjuszy, którzy przybywając tu liczą na ulgę w swych dokuczliwych dolegliwościach. Nieodłącznym elementem jest tu także szeroka, czysta plaża, która w letnie miesiące jest ulubioną atrakcją nie tylko turystów, ale i samych mieszkańców. W sezonie można także skorzystać z niebywałej atrakcji w postaci rejsu po zalewie Solińskim. Atrakcja ta trwa około jednej godziny i dostarcza niebywałych wrażeń. Pozwala także na zobaczenie jedynej w swoim rodzaju przyrody oraz wspaniałych krajobrazów z innej perspektywy. Jest tu także bardzo dużo tras zarówno spacerowych, jak i przeznaczonych dla miłośników wypraw rowerowych. Przez okoliczne wzgórza przebiega także zielony turystyczny szlak, który prowadzi z Leska do góry Krysowa, która znajduje się na granicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a która liczy sobie 840 metrów n.p.m. Wszystkie te elementy sprawiają, iż miejsce to jest nie tylko bardzo lubianym, ale uznawanym za niezwykle kompleksowe i klimatyczne.

Zapomniany dworek w Sarbinowie

Sarbinowo jest bardzo uroczą, niewielką wioską położoną w województwie zachodniopomorskim. Znane jest jako  idealne miejsce zarówno wypoczynkowe, jak i uzdrowiskowe. Wczasowicze mogą tu w jednym miejscu znaleźć wszystko czego im potrzeba, od barwnych krajobrazów z niesłychanie czystym powietrzem, poprzez liczne atrakcje różnego rodzaju. Także i oferty miejsc noclegowych są różnorodne (wejdź tu – nocleg Sarbinowo). Od pokoi gościnnych, aż po hotele. Atualne propozycje dostępne są online. Będąc w tej okolicy warto rozglądnąć się za zabytkowymi budowlami, które mają niebanalną historię.

W Sarbinowie jest kilka takich interesujących miejsc: neogotycki kościół parafialny pw. Najświętszej Marii Panny z 1856 r., Chata Ryglowa z 1870 r., mur zaporowy z 1910 r. Mało znanym obiektem zabytkowym w Sarbinowie jest Dworek w Sarbinowie, zwany niekiedy pałacem, wybudowany w 1800 r. w stylu klasycystycznym przez Antoniego Szczanieckiego. Budynek ten jest piętrowy, z piwnicą, na piętrze znajduje się pomieszczenie reprezentacyjne oraz dwa salony. Dworek od 1878 r. stał się własnością rodziny Czartoryskich z Rokosowa. Lokalne legendy mówią, że w 1931 r. przebywał tu podczas podróży Adam Mickiewicz. Jeszcze w okresie PRL-u miejsce to tętniło życiem. Niestety w ostatnich latach dworek  został zaniedbany i mimo orginalnej archtektury ulega zniszczeniu. Wokół dworku rozciąga się park o powierzchni ponad 4 ha z dwoma stawami i szeregiem starodawnego drzewostanu.