Gdzie warto się wybrać w Pieninach?

Pieniny to szereg pięknych miejsc, które zasługują z całą pewnością na odwiedzenie. Kilka z nich zostanie zaproponowanych poniżej, a są to: Zamkowa Góra, Rezerwat krajobrazowy „ Biała woda”, Wąwóz Homole oraz Wodospad Zaskalnik. Z zakątków tych nie trudno dotrzeć do swojej bazy noclegowej. Można także wycieczkę rozłożyć na kilka dni i każdą noc spędzić w różnych miejscach oferujących noclegi w Pieninach.

Zamkowa Góra

Znajduje się w tej części Pienin, które są nazywane Czorsztyńskimi. Leżą one w głównym masywie Trzech Koron kierując się na północny–wschód od głównego wierzchołka. Jak sama nazwa góry wskazuje na jej szczycie mieszczą się ruiny Zamku Pienińskiego, zaliczanego do najwyżej umiejscowionych w naszym kraju. Wybudowany został w XIII wieku jako zamek, który pełni funkcje strażnicze w regionie sądeckim. Historia mówi, że podobno podczas najazdu Tatarów schronienie tutaj znalazła księżna – święta Kinga. Zamek został zniszczony w XV wieku przez husytów. Dziś można podziwiać jedynie okazałe pozostałości.

Rezerwat krajobrazowy "Biała Woda"

Został on założony celem ochrony potoku o tej samej nazwie, jak i okolicznej wyjątkowej fauny i flory. Na mieszczącej się w rezerwacie Smolegowej Skale mieści się niepowtarzalne w Pieniach jak i w całej Polsce stanowisko reliktowego dębika ośmiopłatkowego pochodzącego z plejstocenu. Przepiękne i zadziwiające swoimi kształtami wychodnie skalne, stworzyły tutaj przełom, który został nazwany Międzyskały. W okolicach rezerwatu mieści się pomnik przyrody nieożywionej o nazwie „Bazaltowa skała”, która jest jedyną w Pieniach. Prowadzi tutaj żółty szlak turystyczny wiodący z Jaworek w kierunku Przełęczy Rozdziela.

Wąwóz Homole

Mieści się on w Małych Pieninach, tuż obok Jaworek. Setki lat temu potok Kamionka, który płynął dnem, wyżłobił w wapiennym podłożu cudownie wyglądające turnie i ściany skalne, które sięgają 120 metrów wysokości. Tutaj znajdziemy pierwotną naskalną roślinność, która niezwykle rzadko już występuje. Już w XV wieku na terenie wąwozu rozległa się wieść o skarbach jakie można tutaj znaleźć. Usłyszano o nich z testamentu Piotra Wydżgi, jednego z XVII- wiecznych poszukiwaczy. Znaleziono tutaj Hamole, z którym powiązane są liczne legendy o zaklętych skarbcach oraz szyb, w którym mieściły się narzędzia górnicze.

Wodospad Zaskalnik

Wodospad można spotkać w okolicach Szczawnicy. Nie odszukamy go jednak na popularnych szlakach pienińskich. Ten malowniczy i sięgający pięć metrów wodospad, ukształtował się w dolnym biegu Spotnickiego Potoku. Teren ten jest częścią Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Roztocze – dla miłośników pięknych widoków

Roztocze jest miejscem, w którym zachwyci się każdy miłośnik naturalnych i pięknych krajobrazów. W tym regionie nie ma dużej ilości zabytków czy obiektów architektonicznych. Warto podkreślić, że nie ma ich zbyt dużo, a nie, że nie ma ich wcale. Jednak region ten to przede wszystkim natura i jej ujmujące piękno. Jednym z najciekawszych dla naszych oczu miejsc jest Puszcza Solska. Jest tak popularna, że wokół niej, ku wygodzie turystów, powstały roztoczańskie noclegi i baza hotelowa – http://meteor-turystyka.pl/noclegi,roztocze,58.html.

W Parku Krajobrazowym Puszczy Solskiej (https://pl.wikipedia.org/wiki/Puszcza_Solska) znajdują się małe wodospady, które dodają niesamowitego efektu dźwiękowego podczas spacerów. Jest to miejsce, w którym można się wyciszyć i odciąć od współczesnego świata. Obecność małych wzniesień, strumyków i wodospadów pozwala się zrelaksować i odprężyć. Park ma wielkość prawie trzydziestu tysięcy hektarów, a jego powierzchnia rozdzielona jest pomiędzy województwo lubelskie i podkarpackie. Miejsce to powstało pod koniec lat 80-tych XX wieku. Jego utworzenie miało na celu utrzymanie w naturalnym stanie fauny i flory tych terenów bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Ta ochrona przyrody po jakimś czasie odwdzięczyła się pięknymi krajobrazami i niesamowitymi widokami. Przyroda kształtuje tu się sama, a życie w Puszczy Solskiej toczy się w idealnej harmonii i symbiozie.
Najpiękniejsze i najrzadziej spotykane są tutaj lasy sosnowe, które charakteryzują się zróżnicowaniem występowania. Obecne są tutaj również małe doliny jezior oraz wydm. Podobnie jak w przypadku innych naturalnie zachowanych miejsc Roztocza, w tym również dominują lasy i stanowią prawie 90% powierzchni. Największą i wiodącą rzeką tego parku krajobrazowego jest Tanew. Jeżeli chodzi o zwierzęta to panujący w puszczy klimat mocno zbliżony jest do tego górskiego. Wody w rzekach i strumieniach są tutaj mineralne, czyste i stosunkowo chłodne, a to sprzyja rozwojowi cenionych ryb np. pstrąga. Na całej powierzchni parku można spotkać prawie 30 gatunków ryb. Część z nich jest objęta ochroną ścisłą, jednak często zakazy są bagatelizowane i na terenie parku pojawiają się wędkarze, którzy nie zwracają uwagi na to, że wyłowiony okaz objęty jest ochroną. Takie zachowania karane są wysoką grzywną i należy o tym pamiętać.

Atrakcje turystyczne Mielna

Każda miejscowość turystyczna oferuje pewne miejsca, których grzechem było by w ogóle nie zobaczyć. Wybierając się w dany region, czasami z góry wiemy, czego możemy się spodziewać, a czasami miejsce może nas zaskoczyć. Nadmorskie miejscowości przyciągają dwa rodzaje turystów. Leni i imprezowiczów oraz fanów pięknej natury i aktywnego sposobu spędzania czasu. Czasami zamiast ręcznika na plażę, możemy ze sobą wziąć rower i wyruszyć na poszukiwanie przygody życia. Mielno oferuje dostęp do różnych miejsc i rozrywek.  Miejscowość posiada szeroką bazę noclegową, która jest różnorodna i dostosowana do potrzeb każdej osoby. Mamy do wyboru w Mielnie apartamenty, prywatne kwatery, domki, schroniska, campingi czy tez pensjonaty.

Przebywając w Mielnie na wakacjach dłuższych lub krótszych, warto odhaczyć na swojej liście priorytetów, kilka wakacyjnych miejscówek. Oczywiście należy wybrać się na plażę i czerpać z szumu fal Bałtyku siłę witalną do życia, ale nie tylko. Jest kilka obiektów, które można odwiedzić w gminie Mielno. Latarnia Morska w Gąskach, druga co do wielkości – jej światło widoczne jest z około 36 kilometrów, turyści mogą krętymi schodami wejść na sam szczyt i zobaczyć niesamowity widok na Morze Bałtyckie, który na pewno pozostanie w pamięci na długo. Turyści zwiedzając Mielno lub szukając noclegu, często pytają o pomnik jelenia, który znajduje się na skwerku w okolicy Urzędu Miasta. Powstał na pamiątkę udanego polowania, jest naturalnej wielkości i stał się niemalże symbolem miasta. Drugim naturalnej wielkości pomnikiem jest mors symbolizujący popularne zjazdy polskich morsów w Mielnie. Turyści bardzo lubią sobie z nim robić zdjęcie.

Kolejną atrakcją są dwie przystanie rybackie, oczywiście ze świeżuteńką rybą do spróbowania. Pierwsza znajduje się w okolicznym Unieściu, druga w miejscowości Chłopy. Oprócz smacznej ryby prosto z morza, miejscowości te zachwycają romantycznymi pejzażami natury, zaakcentowanymi rybackimi łódeczkami. Oczywiście nie może zabraknąć naszej obecności nad jeziorem Jamno, które powstało z dawnej zatoki morskiej. Jezioro łączy się z Morzem Bałtyckim kanałem tzw. Jamieńskim Nurtem. Aby poczuć na sobie powiew zamierzchłej przeszłości, należy udać się do odnowionego grodziska słowiańskiego i posłuchać o życiu pierwszych Słowian, ich zwyczajów, kultury i jadła. Dobrym pomysłem na zabawę w rodzinnym gronie, może być spędzenie czasu na poszukiwaniu „magicznego skarbu” znajdującego się na końcu żywego labiryntu, specjalnie stworzonego z sadzonek drzewa grabowego w Ogrodach Spectabilis z całym kompleksem roślin. Lipowa Aleja – jako alternatywa dla Ogrodów Spectabilis – jest to droga prowadząca przez Mielenkę z Mielna, porośnięta starymi około 150 letnimi lipami. Aleja wybrukowana jest asfaltem, po którym bez trudu można się poruszać, sprawia wrażenie niesamowitego tunelu.

Atrakcje Niechorza dla dzieci i dorosłych

W okolicy Niechorza dostępne są liczne rozrywki, które co roku przyciągają licznych gości. Okoliczne atrakcje i dobrze rozbudowana baza noclegowa (meteor-turystyka.pl/noclegi,niechorze,0.html) powodują, że to sympatyczne miasteczko z roku na rok zyskuje na popularności wśród przybyszów. Warto zobaczyć, jak można ciekawie spędzić czas w okolicy, jeśli zdecyduje się na letnie wczasy w tym kurorcie nadmorskim.

Na miejscu znajdują się trzy parki linowe wabiące klientów ciekawymi trasami i torami przeszkód o zróżnicowanym stopniu trudności. Podwieszane mosty, deseczki i szalone zjazdy z pewnością przypadną do gustu zarówno dzieciakom, jak i ich opiekunom. Aż trudno uwierzyć, ile radości może dostarczyć wizyta w obiekcie tego typu. Uczestnicy, którzy próbują swoich sił w pokonywaniu przeszkód, w każdej chwili mogą liczyć na pomoc i wskazówki wykwalifikowanego instruktora.

Będąc w okolicy Niechorza (https://pl.wikipedia.org/wiki/Niechorze) warto odwiedzić Park Miniatur i Kolejek w pobliskiej miejscowości Dziwnów. To niezwykłe miejsce prezentuje repliki latarni morskich z całego kraju, bardzo rzetelnie odtworzonych z niezwykłą dbałością o szczegóły. Precyzyjnie wykonane miniaturki stacji kolejowych, wagonów i pociągów oraz elementów krajobrazu i miniaturowych ludzików przyciągną oko każdego widza. Repliki pociągów jeżdżą po torach o łącznej długości ponad kilometra, wydając przy tym realistyczne odgłosy i puszczając z komina parę wodną. W kawiarni na terenie ośrodka można odpocząć przy kawie, gofrach i lodach. Wbrew pozorom rekonstrukcje najbardziej podobają się dorosłym gościom, którzy najbardziej doceniają szczególną precyzję i realizm modeli i makiet.

Dla tych, którzy chcą pobawić się w kilka osób, sporą atrakcję stanowi kręgielnia. Im gorzej ktoś potrafi grać, tym więcej ma frajdy z zabawy. Inni chętnie spróbują akrobacji w lokalnych skate-parkach ze zróżnicowanymi przeszkodami. Trzeba jednak założyć kask i ochronniki, a największy nacisk położyć na bezpieczeństwo zawodnika, a nie na popisywanie się przed innymi akrobatami. Będąc w okolicy, warto zorientować się, jakie atrakcje położone są najbliżej miejsca, w którym mamy wykupione noclegi.

Niechorze to szczególnie atrakcyjna miejscowość nadbałtycka, w której chętni mogą skorzystać z wielu metod aktywnego wypoczynku i rozrywki, poczynając od skate-parków i linowych torów przeszkód, a kończąc na miniaturowym miasteczku kolejowym.

Przyroda w Kazimierzu Dolnym

Historia Kazimierza Dolnego sięga wczesnego średniowiecza, czyli okresu, gdy jeszcze nie istniało państwo polskie. W wieku XII istniała tu już osada, która nazywana byłą Wietrzną Górą. Tę właśnie osadę oraz okoliczne wsie z końcem wieku XII Kazimierz Sprawiedliwy – książę wiślicki- przekazał zakonowi sióstr norbertanek. To prawdopodobnie norbertanki zmieniły nazwę osady na Kazimierz, by w ten sposób uhonorować swego darczyńcę. Patrząc na to, jak stare jest to piękne miasto nad Wisłą nie dziwi fakt, że znajduje się w nim wiele zabytków, z czego niektóre są bardzo cennymi okazami i to w skali całego kraju. Jednak o dużym powodzeniu miasta wśród turystów decyduje także jego piękne przyrodnicze położenie.

Krajobraz Kazimierza Dolnego w głównej mierze kształtuje płynąca tędy Wisłą, która płynie tu w nieuregulowanym korycie. W niewielkiej odległości od miasta tworzy malowniczy przełom, który jest niepowtarzalnym elementem krajobrazu w całej Polsce. Dodatkowo panoramę urozmaicają miejsca po wielu kamieniołomach, które tu funkcjonowały w różnych okresach czasu. Dodatkowo ziemia w okolicy Kazimierza jest wyjątkowa żyzna (less), a teren bardzo bogato rzeźbiony. Znajdziemy tu wzgórza, doliny, które porasta bogata szata roślinna oraz wąwozy, które są efektem działalności wody w lessowym, miękkim podłożu. Liczba występujących tu wąwozów to ewenement w skali europejskiej – ich gęstość na 1 km2 to aż 11 km. Dużą zaletą wąwozów jest także to, że występują stosunkowo blisko miasta. Na przykład Korzeniowy Dół, znajduje się zaledwie pół godziny drogi od kazimierskiego rynku, Wąwóz Plebanka – tylko 200 metrów. Dzięki temu jeśli zdecydujemy się na dłuższy pobyt w Kazimierzu możemy nie tylko zachwycić się zabytkami, ale także szybko przemieścić się w bajkową krainę lessowych wąwozów. I jest to wycieczka obowiązkowa dla wszystkich miłośników polskiej przyrody.

Unieście z Przystanią Rybacką

Wędkowanie w Unieściu jest ciekawą ofertą na spędzanie wolnego czasu nad morzem. Kutry rybackie, świeża ryba czy wędzarnie z roku na rok przyciągają turystów do miasteczka nad Bałtykiem. Przystań Rybacka znajduje się przy samej plaży w Unieściu. Na co dzień na przystani można podziwiać prace rybaków. Codziennie z Unieścia wypływają kutry na połów Dorsza i Flądry. Od zawsze te okolice Bałtyku były idealnym miejscem dla wykwalifikowanych wędkarzy jak i amatorów. Warto przyjechać tutaj, zarezerwować kwaterę (noclegi w Unieściu) i podszkolić się w sztuce łowienia ryb. Przy samej przystani dla turystów otwarte jest także kąpielisko, gdzie można nie tylko podziwiać pracę rybaków, ale także piękną faunę i florę Bałtyku.

Pamiątkowa fotografia na tle kutrów rybackich, to wspaniała pamiątka przywieziona znad morza. Okolica miejscowości Unieście przypomina gwarny stragan, gdzie spróbować można wędzonych ryb, a co za tym idzie zobaczyć na własne oczy jak w okopconych piecach przygotowuje się te nadmorskie przysmaki. Chlubą miasta są przede wszystkim świeże ryby łowione przez tutejszych wędkarzy. Wędkarze złowić w tych okolicach mogą przede wszystkim: halibuty, węgorze, śledzie. Przy przystani już od dawien dawna na uboczu stoi niepozorna mała wędzarni ryb Pirat. Jest to miejsce niezwykłe, w szczególności polecane dla smakoszy ryb. W menu wędzarni znajdziecie ryby wędzone i smażone, takie jak łosoś, flądra, pstrąg czy dorsz. Wszystkie ryby są świeżo złowione przez rybaków. Rybacy szczególnie upatrzyli sobie te okolice jako cel swoich eskapad wędkarskich, w tym miejscu nad samym morzem zjecie pyszną, świeżą i w dodatku chrupiącą rybkę złowioną z Morza Bałtyckiego.

Ustecka Mewa Śmieszka

Ornitolodzy bardzo często odwiedzają Ustkę, jest to wspaniałe miejsce do zobaczenia jak nad Bałtykiem żyją Mewy Śmieszki. Nadmorski kurort jest odwiedzany przede wszystkim przez kuracjuszy, wczasowiczów i poławiaczy bursztynów. Polscy ornitolodzy także od jakiegoś czasu zaczęli zjeżdżać w usteckie rejony. A dlaczego mewę nazywano Śmieszką, jest to dość ciekawa historia. Otóż mewy to z reguły hałaśliwe ptaki, nasza Mewa Śmieszka przy wydawaniu odgłosów takich jak: kekek, krije i kcerr po prostu się uśmiecha.

Mewa Śmieszka jest ptakiem związanym z wodami śródlądowymi, a gdy nadchodzi okres lęgowy wyrusza nad Bałtyk, właśnie w okolice usteckiej plaży. Wybierając się do Ustki na wakacje warto znaleźć taki termin, aby zobaczyć te ptaki w pełnej okazałości. Po rezerwacji noclegów w Ustce można już wyruszyć na poszukiwanie Mewy Śmieszki, ale długo nie trzeba jej szukać, bo dziwne zwyczaje tego ptaka pozwalają na znalezienie go na dachu każdego z domów w Ustce. To zachowanie mewy zaobserwowali właśnie ornitolodzy, którzy twierdzą, że mewa powinna być na plaży bądź na trzcinach budować swoje gniazda, a nie na domach. Ale nikt tak do końca nie pozna Mewy Śmieszki. Jest ona przez cały czas uśmiechniętym ptakiem, ale któż wie dlaczego to właściwie usteckie domy upatrzyła sobie jako miejsce na swoje gniazdo? Może cała okolica Ustki tak jej się spodobała? Do tego stopnia, że ptak ten stał się wielką atrakcją kurortu. Warto także pamiętać, że Mewa Śmieszka są gatunkiem chronionym, jest to spowodowane przede wszystkim niszczeniem gniazd, osuszaniem terenów bagiennych i likwidacją kolonii lęgowych. Więc warto pamiętać, że będąc w Ustce trzeba wybrać się na spacer po plaży, aby z klifów bądź z odległych wysepek podglądać Mewy Śmieszki siedzące na dachach domów w Ustce.

Wczasy z dziećmi – Jarosławiec

Jarosławiec to urocza wioska, położna nad Bałtykiem. Dzięki temu, że nawet w sezonie nie jest to bardzo znany kurort, jest tu stosunkowo spokojnie i cicho. Jeśli dodamy do tego ładną, piaszczystą plażę, przystępne ceny pokoi i brak głośnych dyskotek, to będziemy mieć pełny obraz miejsca idealnego na wypoczynek z dziećmi.

Podczas słonecznej pogody, najlepszym placem zabaw dla dziecka jest oczywiście plaża. Może tu do woli budować zamki lub stawiać babki z piasku, pod bacznym okiem rodzica zażywać pierwszych morskich kąpieli, bądź też aż do wieczora chlapać się w słonej wodzie. Nadwątlone siły można zregenerować świeżo wędzoną rybką, frytkami bądź też pysznym gofrem i oczywiście lodami. Wszystkie te pyszności znajdziemy bez trudu w dość licznych budkach gastronomicznych, w pobliżu plaży. Jeśli jednak dziecko (lub też raczej rodzić) poczuje się zmęczone plażowymi atrakcjami, można wybrać się do jarosławieckiego parku, gdzie przy ulicy Parkowej znajduje się piękny i bezpieczny plac zabaw, z drabinkami, huśtawkami, wieżyczkami, zjeżdżalniami, bujawkami, a nawet małą ścianką wspinaczkową. Na rodziców zaś czekają ławki, gdzie mogą spokojnie odpocząć, mają cały czas pieczę nad pociechą.

Gdy dopisuje pogoda, nietrudno więc o rozrywkę dla dziecka. Problemy zaczynają się gdy pogoda się psuje. Ale w Jarosławcu nawet podczas deszczu dzieci nie będą się nudzić. Starsze, warto zabrać do Muzeum Bursztynu, które mieści się przy ulicy Nadmorskiej 1b i gdzie zapoznać się można z genezą bursztynu bałtyckiego, jego odmianami i formami brył, poznać sposoby wydobywania bursztynu, a także obejrzeć przepiękne bursztynowe inkluzje. Niezależnie natomiast od wieku, każde dziecko ucieszy się w wizycie w Aquaparku, który znajduje się przy ulicy Uzdrowiskowej 13, na terenie pensjonatu Panorama Morska.

Wybierając się na wczasy z dziećmi, warto też wcześniej pomyśleć o wyborze pensjonatu czy pokoi gościnnych, gdyż wiele obiektów oferujących pokoje (zobacz tutaj na meteor-turystyka.pl) ma dla rodzin z dziećmi przygotowane liczne atrakcje na miejscu, jak np.: pokoje zabaw, brodziki w ogrodzie, mini place zabaw. Niektóre obiekty oferują także możliwość wynajęcia opiekunki do dziecka lub współpracują z animatorami zabaw. Z pewnością wypoczynek w takim miejscu będzie przyjemny zarówno i dla dziecka, jak i dla rodzica.

Plaża we Władysławowie

Władysławowo jest gminą nadmorską, słynącą z pięknych plaż. Miejscowość ta jest chętnie odwiedzana w sezonie letnim przez rzesze turystów, którzy marzą o wspaniałym i niezapomnianym wypoczynku nad polskim morzem. Właśnie dlatego kwatery we Władysławowie (sprawdzony nocleg) są bardzo poszukiwane w sezonie letnim, a wczasowicze, którzy przespali okres rezerwacji, mogą spotkać się z pewnymi trudnościami w znalezieniu miejsca do spania.

Dlaczego turyści tak chętnie odwiedzają Władysławowo? Jak już wspomniano, przyciągają ich władysławowskie plaże. Liczą one blisko 23 km. To prawdziwa przyjemność i niezwykła atrakcja przejść władysławowskimi plażami, które są bardzo zróżnicowane – zarówno szerokie, jak i wąskie, piaszczyste i kamieniste, a nawet z Klifem Jastrzębskim, czyli o kamienistych i stromych brzegach.

Plaże to oczywiście nie wszystko. Najbardziej kuszące są we Władysławowie wspaniałe kąpieliska strzeżone. To właśnie one co roku wygrywają rozmaite plebiscyty na najbardziej bezpieczne w tym rejonie i w całym województwie. Właśnie z uwagi na ich bezpieczeństwo oraz warunki panujące na plażach, Władysławowo przyciąga turystów, kochających kąpiele morskie oraz plażowanie i opalanie. Na turystów czekają tu ponadto liczne atrakcje, od zjeżdżalni wodnych, poprzez wypożyczalnie sprzętu wodnego, aż na dmuchanych materacach dla dzieci kończąc. Także tutaj rozgrywane są zawody sportowe typu siatkówka plażowa, a nawet wybory miss lata.

Dzięki wielokilometrowym plażom olbrzymią frajdę sprawią też turystom długie spacery, które będą okazją do aktywnego spędzenia czasu. Władysławowo to fantastyczne miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu i zadbanie o swoją formę oraz na relaks na słońcu i złapanie nieco opalenizny.

Rowerem przez Świdny Las

Świnoujście to niezwykłe miasto z pięknymi wyspami nad Bałtykiem, dla miłośników rowerów polecana jest trasa rowerowa Świdny Las. Trasa rowerowa liczy 28 kilometrów, przebiega przez południowy zachód wyspy Uznam. Na trasie można podziwiać piękne miasto Świnoujście, oraz dzikie zakątki Wolińskiego Parku. Szlak ten łączy dzikość natury nadmorskiej miejscowości z piękna architekturą miasta. Tysiące turystów w sezonie letnim zwiedzają ten skrawek Polski, by być wcześniej przygotowanym, warto zajrzeć tutaj kliknij, jest to dobra oferta noclegowa. Szlak przebiega przez malowniczy las gdzie podziwiać można falochron Kanału Piastowskiego.

Na trasie wartymi uwagi miejscami są Kanał Piastowski wybudowany w latach 1876 -1888, Karsiborskie Paprocie, jest to malowniczy rezerwat przyrody z bujnymi, dwumetrowymi paprociami. Wartymi uwagi miejscami na trasie rowerowej wycieczki wokół Świnoujścia są Wyspa Karsibór, Falochron Zachodni w okolicach Kanału Piastowskiego. Ze szlaku można także zboczyć i odwiedzić okoliczny Zalew Szczeciński, jest to idealne miejsce na kilka dni biwakowania z dala od zgiełku i hucznego miasta. Wracając na leśną trasę na dwóch kółkach, nie wolno zapomnieć o zobaczeniu Zatoki Mulnik, fauny i floru okolicznych lasów. A co najważniejsze jedną z wielu atrakcji na trasie jest przeprawa promowa.