Atrakcje Niechorza dla dzieci i dorosłych

W okolicy Niechorza dostępne są liczne rozrywki, które co roku przyciągają licznych gości. Okoliczne atrakcje i dobrze rozbudowana baza noclegowa (meteor-turystyka.pl/noclegi,niechorze,0.html)powodują, że to sympatyczne miasteczko z roku na rok zyskuje na popularności wśród przybyszów. Warto zobaczyć, jak można ciekawie spędzić czas w okolicy, jeśli zdecyduje się na letnie wczasy w tym kurorcie nadmorskim.

Na miejscu znajdują się trzy parki linowe, wabiące klientów ciekawymi trasami i torami przeszkód o zróżnicowanym stopniu trudności. Podwieszane mosty, deseczki i szalone zjazdy z pewnością przypadną do gustu zarówno dzieciakom, jak i ich opiekunom. Aż trudno uwierzyć, ile radości może dostarczyć wizyta w obiekcie tego typu. Uczestnicy, którzy próbują swoich sił w pokonywaniu przeszkód, w każdej chwili mogą liczyć na pomoc i wskazówki wykwalifikowanego instruktora.

Będąc w okolicy Niechorza warto odwiedzić Park Miniatur i Kolejek w pobliskiej miejscowości Dziwnów. To niezwykłe miejsce prezentuje repliki latarni morskich z całego kraju, bardzo rzetelnie odtworzonych z niezwykłą dbałością o szczegóły. Precyzyjnie wykonane miniaturki stacji kolejowych, wagonów i pociągów oraz elementów krajobrazu i miniaturowych ludzików przyciągną oko każdego widza. Repliki pociągów jeżdżą po torach o łącznej długości ponad kilometra, wydając przy tym realistyczne odgłosy i puszczając z komina parę wodną. W kawiarni na terenie ośrodka można odpocząć przy kawie, gofrach i lodach. Wbrew pozorom rekonstrukcje najbardziej podobają się dorosłym gościom, którzy najbardziej doceniają szczególną precyzję i realizm modeli i makiet.

Dla tych, którzy chcą pobawić się w kilka osób, sporą atrakcję stanowi kręgielnia. Im gorzej ktoś potrafi grać, tym więcej ma frajdy z zabawy. Inni chętnie spróbują akrobacji w lokalnych skate-parkach ze zróżnicowanymi przeszkodami. Trzeba jednak założyć kask i ochronniki, a największy nacisk położyć na bezpieczeństwo zawodnika, a nie na popisywanie się przed innymi akrobatami. Będąc w okolicy, warto zorientować się, jakie atrakcje położone są najbliżej miejsca, w którym mamy wykupione noclegi.

Niechorze to szczególnie atrakcyjna miejscowość nadbałtycka, w której chętni mogą skorzystać z wielu metod aktywnego wypoczynku i rozrywki, poczynając od skate-parków i linowych torów przeszkód, a kończąc na miniaturowym miasteczku kolejowym.

Przyroda w Kazimierzu Dolnym

Historia Kazimierza Dolnego sięga wczesnego średniowiecza, czyli okresu, gdy jeszcze nie istniało państwo polskie. W wieku XII istniała tu już osada, która nazywana byłą Wietrzną Górą. Tę właśnie osadę oraz okoliczne wsie z końcem wieku XII Kazimierz Sprawiedliwy – książę wiślicki- przekazał zakonowi sióstr norbertanek. To prawdopodobnie norbertanki zmieniły nazwę osady na Kazimierz, by w ten sposób uhonorować swego darczyńcę. Patrząc na to, jak stare jest to piękne miasto nad Wisłą nie dziwi fakt, że znajduje się w nim wiele zabytków, z czego niektóre są bardzo cennymi okazami i to w skali całego kraju. Jednak o dużym powodzeniu miasta wśród turystów decyduje także jego piękne przyrodnicze położenie.

Krajobraz Kazimierza Dolnego w głównej mierze kształtuje płynąca tędy Wisłą, która płynie tu w nieuregulowanym korycie. W niewielkiej odległości od miasta tworzy malowniczy przełom, który jest niepowtarzalnym elementem krajobrazu w całej Polsce. Dodatkowo panoramę urozmaicają miejsca po wielu kamieniołomach, które tu funkcjonowały w różnych okresach czasu. Dodatkowo ziemia w okolicy Kazimierza jest wyjątkowa żyzna (less), a teren bardzo bogato rzeźbiony. Znajdziemy tu wzgórza, doliny, które porasta bogata szata roślinna oraz wąwozy, które są efektem działalności wody w lessowym, miękkim podłożu. Liczba występujących tu wąwozów to ewenement w skali europejskiej – ich gęstość na 1 km2 to aż 11 km. Dużą zaletą wąwozów jest także to, że występują stosunkowo blisko miasta. Na przykład Korzeniowy Dół, znajduje się zaledwie pół godziny drogi od kazimierskiego rynku, Wąwóz Plebanka – tylko 200 metrów. Dzięki temu jeśli zdecydujemy się na dłuższy pobyt w Kazimierzu możemy nie tylko zachwycić się zabytkami, ale także szybko przemieścić się w bajkową krainę lessowych wąwozów. I jest to wycieczka obowiązkowa dla wszystkich miłośników polskiej przyrody.

Unieście z Przystanią Rybacką

Wędkowanie w Unieściu jest ciekawą ofertą na spędzanie wolnego czasu nad morzem. Kutry rybackie, świeża ryba czy wędzarnie z roku na rok przyciągają turystów do miasteczka nad Bałtykiem. Przystań Rybacka znajduje się przy samej plaży w Unieściu. Na co dzień na przystani można podziwiać prace rybaków. Codziennie z Unieścia wypływają kutry na połów Dorsza i Flądry. Od zawsze te okolice Bałtyku były idealnym miejscem dla wykwalifikowanych wędkarzy jak i amatorów. Warto przyjechać tutaj, zarezerwować kwaterę (noclegi w Unieściu) i podszkolić się w sztuce łowienia ryb. Przy samej przystani dla turystów otwarte jest także kąpielisko, gdzie można nie tylko podziwiać pracę rybaków, ale także piękną faunę i florę Bałtyku.

Pamiątkowa fotografia na tle kutrów rybackich, to wspaniała pamiątka przywieziona znad morza. Okolica miejscowości Unieście przypomina gwarny stragan, gdzie spróbować można wędzonych ryb, a co za tym idzie zobaczyć na własne oczy jak w okopconych piecach przygotowuje się te nadmorskie przysmaki. Chlubą miasta są przede wszystkim świeże ryby łowione przez tutejszych wędkarzy. Wędkarze złowić w tych okolicach mogą przede wszystkim: halibuty, węgorze, śledzie. Przy przystani już od dawien dawna na uboczu stoi niepozorna mała wędzarni ryb Pirat. Jest to miejsce niezwykłe, w szczególności polecane dla smakoszy ryb. W menu wędzarni znajdziecie ryby wędzone i smażone, takie jak łosoś, flądra, pstrąg czy dorsz. Wszystkie ryby są świeżo złowione przez rybaków. Rybacy szczególnie upatrzyli sobie te okolice jako cel swoich eskapad wędkarskich, w tym miejscu nad samym morzem zjecie pyszną, świeżą i w dodatku chrupiącą rybkę złowioną z Morza Bałtyckiego.

Ustecka mewa śmieszka

Ornitolodzy bardzo często odwiedzają Ustkę, jest to wspaniałe miejsce do zobaczenia jak nad Bałtykiem żyją Mewy Śmieszki. Nadmorski kurort jest odwiedzany przede wszystkim przez kuracjuszy, wczasowiczów i poławiaczy bursztynów. Polscy ornitolodzy także od jakiegoś czasu zaczęli zjeżdżać w usteckie rejony. A dlaczego Mewę nazywano śmieszką, jest to dość ciekawa historia. Otóż Mewy to z reguły hałaśliwe ptaki, nasza Mewa Śmieszka przy wydawaniu odgłosów takich jak: kekek, krije i kcerr po prostu się uśmiecha.

Mewa Śmieszka jest ptakiem związanym z wodami śródlądowymi, a gdy nadchodzi okres lęgowy wyrusza nad Bałtyk, właśnie w okolice usteckiej plaży. Wybierając się do Ustki na wakacje warto wybrać taki termin, aby zobaczyć te ptaki w pełnej okazałości. Po rezerwacji noclegów w Ustce można już wyruszyć na poszukiwanie Mewy Śmieszki, ale długo nie trzeba jej szukać, bo dziwne zwyczaje tego ptaka pozwalają na znalezienie go na dachu każdego z domów w Ustce. Dziwne zwyczaje mewy zaobserwowali właśnie ornitolodzy, którzy twierdzą, że mewa powinna na plaży bądź na trzcinach budować swoje gniazda a nie na domach. Ale nikt tak do końca nie pozna Mewy Śmieszki. Jest ona uśmiechniętym ptakiem przez cały czas, ale któż wie dlaczego to właściwie usteckie domy upatrzyła sobie jako miejsce na swoje gniazdo? Może cała okolica Ustki tak jej się spodobała? Do tego stopnia, że ptak ten stał się wielką atrakcją kurortu. Warto także pamiętać, że Mewa Śmieszka jest gatunkiem chronionym, jest to spowodowane przede wszystkim niszczeniem gniazd, osuszaniem terenów bagiennych i niszczeniem kolonii lęgowych. Więc warto pamiętać, że będąc w Ustce warto wybrać się na spacer po plaży, aby z klifów bądź z odległych wysepek podglądać mewy śmieszki siedzące na dachach domów w Ustce.

Wczasy z dziećmi – Jarosławiec

Jarosławiec to urocza wioska, położna nad Bałtykiem. Dzięki temu, że nawet w sezonie nie jest to bardzo znany kurort, jest tu stosunkowo spokojnie i cicho. Jeśli dodamy do tego ładną, piaszczystą plażę, przystępne ceny pokoi i brak głośnych dyskotek, to będziemy mieć pełny obraz miejsca idealnego na wypoczynek z dziećmi.

Podczas słonecznej pogody, najlepszym placem zabaw dla dziecka jest oczywiście plaża. Może tu do woli budować zamki lub stawiać babki z piasku, pod bacznym okiem rodzica zażywać pierwszych morskich kąpieli, bądź też aż do wieczora chlapać się w słonej wodzie. Nadwątlone siły można zregenerować świeżo wędzoną rybką, frytkami bądź też pysznym gofrem i oczywiście lodami. Wszystkie te pyszności znajdziemy bez trudu w dość licznych budkach gastronomicznych, w pobliżu plaży. Jeśli jednak dziecko (lub też raczej rodzić) poczuje się zmęczone plażowymi atrakcjami, można wybrać się do jarosławieckiego parku, gdzie przy ulicy Parkowej znajduje się piękny i bezpieczny plac zabaw, z drabinkami, huśtawkami, wieżyczkami, zjeżdżalniami, bujawkami, a nawet małą ścianką wspinaczkową. Na rodziców zaś czekają ławki, gdzie mogą spokojnie odpocząć, mają cały czas pieczę nad pociechą.

Gdy dopisuje pogoda, nietrudno więc o rozrywkę dla dziecka. Problemy zaczynają się gdy pogoda się psuje. Ale w Jarosławcu nawet podczas deszczu dzieci nie będą się nudzić. Starsze, warto zabrać do Muzeum Bursztynu, które mieści się przy ulicy Nadmorskiej 1b i gdzie zapoznać się można z genezą bursztynu bałtyckiego, jego odmianami i formami brył, poznać sposoby wydobywania bursztynu, a także obejrzeć przepiękne bursztynowe inkluzje. Niezależnie natomiast od wieku, każde dziecko ucieszy się w wizycie w Aquaparku, który znajduje się przy ulicy Uzdrowiskowej 13, na terenie pensjonatu Panorama Morska.

Wybierając się na wczasy z dziećmi, warto też wcześniej pomyśleć o wyborze pensjonatu czy pokoi gościnnych, gdyż wiele obiektów oferujących pokoje (zobacz tutaj na meteor-turystyka.pl) ma dla rodzin z dziećmi przygotowane liczne atrakcje na miejscu, jak np.: pokoje zabaw, brodziki w ogrodzie, mini place zabaw. Niektóre obiekty oferują także możliwość wynajęcia opiekunki do dziecka lub współpracują z animatorami zabaw. Z pewnością wypoczynek w takim miejscu będzie przyjemny zarówno i dla dziecka, jak i dla rodzica.

Plaża we Władysławowie

Władysławowo jest gminą nadmorską, słynącą z pięknych plaż. Miejscowość ta jest chętnie odwiedzana w sezonie letnim przez rzesze turystów, którzy marzą o wspaniałym i niezapomnianym wypoczynku nad polskim morzem. Właśnie dlatego kwatery we Władysławowie (sprawdzony nocleg) są bardzo poszukiwane w sezonie letnim, a wczasowicze, którzy przespali okres rezerwacji, mogą spotkać się z pewnymi trudnościami w znalezieniu miejsca do spania.

Dlaczego turyści tak chętnie odwiedzają Władysławowo? Jak już wspomniano, przyciągają ich władysławowskie plaże. Liczą one blisko 23 km. To prawdziwa przyjemność i niezwykła atrakcja przejść władysławowskimi plażami, które są bardzo zróżnicowane – zarówno szerokie, jak i wąskie, piaszczyste i kamieniste, a nawet z Klifem Jastrzębskim, czyli o kamienistych i stromych brzegach.

Plaże to oczywiście nie wszystko. Najbardziej kuszące są we Władysławowie wspaniałe kąpieliska strzeżone. To właśnie one co roku wygrywają rozmaite plebiscyty na najbardziej bezpieczne w tym rejonie i w całym województwie. Właśnie z uwagi na ich bezpieczeństwo oraz warunki panujące na plażach, Władysławowo przyciąga turystów, kochających kąpiele morskie oraz plażowanie i opalanie. Na turystów czekają tu ponadto liczne atrakcje, od zjeżdżalni wodnych, poprzez wypożyczalnie sprzętu wodnego, aż na dmuchanych materacach dla dzieci kończąc. Także tutaj rozgrywane są zawody sportowe typu siatkówka plażowa, a nawet wybory miss lata.

Dzięki wielokilometrowym plażom olbrzymią frajdę sprawią też turystom długie spacery, które będą okazją do aktywnego spędzenia czasu. Władysławowo to fantastyczne miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu i zadbanie o swoją formę oraz na relaks na słońcu i złapanie nieco opalenizny.

Rowerem przez Świdny Las

Świnoujście to niezwykłe miasto z pięknymi wyspami nad Bałtykiem, dla miłośników rowerów polecana jest trasa rowerowa Świdny Las. Trasa rowerowa liczy 28 kilometrów, przebiega przez południowy zachód wyspy Uznam. Na trasie można podziwiać piękne miasto Świnoujście, oraz dzikie zakątki Wolińskiego Parku. Szlak ten łączy dzikość natury nadmorskiej miejscowości z piękna architekturą miasta. Tysiące turystów w sezonie letnim zwiedzają ten skrawek Polski, by być wcześniej przygotowanym, warto zajrzeć tutaj kliknij, jest to dobra oferta noclegowa. Szlak przebiega przez malowniczy las gdzie podziwiać można falochron Kanału Piastowskiego.

Na trasie wartymi uwagi miejscami są Kanał Piastowski wybudowany w latach 1876 -1888, Karsiborskie Paprocie, jest to malowniczy rezerwat przyrody z bujnymi, dwumetrowymi paprociami. Wartymi uwagi miejscami na trasie rowerowej wycieczki wokół Świnoujścia są Wyspa Karsibór, Falochron Zachodni w okolicach Kanału Piastowskiego. Ze szlaku można także zboczyć i odwiedzić okoliczny Zalew Szczeciński, jest to idealne miejsce na kilka dni biwakowania z dala od zgiełku i hucznego miasta. Wracając na leśną trasę na dwóch kółkach, nie wolno zapomnieć o zobaczeniu Zatoki Mulnik, fauny i floru okolicznych lasów. A co najważniejsze jedną z wielu atrakcji na trasie jest przeprawa promowa.

Cerkiew św. Mikołaja w Bieszczadach

Rzepedź to wieś położona w województwie podkarpackim, w gminie Komańcza. Jest to świetne miejsce na bazę wypadową do niemal wszystkich ciekawych miejsc w Bieszczadach. Do Komańczy jest tylko 4,5 km, do Cisnej 35 km (po drodze można obejrzeć prześliczne Jeziora Duszatyńskie), do Leska 25 km, do Soliny 45 km, do Ustrzyk Dolnych 50 km. Tak więc noclegi w Rzepedzi (np. w portalu Meteor) warto wybrać jeśli w czasie urlopu chcemy zobaczyć jak najwięcej z tego co oferują Bieszczady. Ale będąc w Rzepedzi nie można zapomnieć o obejrzeniu tutejszych atrakcji, a przede wszystkim zabytkowej cerkwi pw. św. Mikołaja.

Cerkiew ta to typowa drewniana cerkiew wschodniołemkowska. Cerkiew wybudowana jest w konstrukcji zrębowej, podmurówka jest wykonana z kamienia łamanego. Budynek jest trójdzielny, czyli ma wyraźny podział na przedsionek, nawę oraz prezbiterium, do którego przylega zakrystia. Obok świątyni stoi drewniana, dwukondygnacyjna dzwonnica. We wnętrzu cerkwi z oryginalnego wyposażenia zachowały się trzy boczne ołtarze, dekoracja chóru, a także piękny, choć niekompletny, gdyż część ikon została skradziona, ikonostas autorstwa Josipa Bukowczyka.

Historia cerkwi sięga roku 1824, kiedy to na miejscu starej świątyni wybudowano nową. W roku 1869 cerkiew została wyposażona w ikonostas, a w roku 1896 świątynię przebudowano. Cerkiew była użytkowana przez grekokatolików do roku 1948, kiedy to w wyniku Akcji Wisła, niemal wszyscy ukraińscy mieszkańcy wsi zostali wywiezieni. Wtedy też świątynia została splądrowana przez Ludowe Wojsko Polskie (między innymi zrabowano wszystkie dzwony). Później cerkiew służyła jako kaplica pogrzebowa dla kościoła rzymskokatolickiego, co uchroniło budynek przed całkowitą dewastacją. W latach 1970-1973 zaczęli do wsi powracać wywiezieni w trakcie Akcji Wisła mieszkańcy pochodzenia ukraińskiego i z ich inicjatywy cerkiew została wyremontowana, co oczywiście spotkało się z represjami ze strony SB. Od roku 1976 cerkiew była otwierana na najważniejsze święta prawosławne, a od roku 1986 została otworzona na stałe i jest użytkowana zarówno przez katolików obrządku łacińskiego, jaki i bizantyjskiego.

Sea Park Sarbsk koło Łeby

Fantastycznym miejscem na spędzenie popołudnia w gronie najbliższych jest zdecydowanie wypad do Sea Park Sarbsk, gdzie atrakcje wodne zadziwią każdego zwiedzającego i uczynią, że będzie się chciało tu wracać. Park rozrywki dysponuję bogata paletą atrakcji zarówno rozrywkowych, jak i edukacyjnych, które dotyczą tematyki morza i oceanu. Wszyscy Ci, którzy mają zamiar spędzić chociaż jeden weekend w Łebie, muszą odwiedzić ten niepowtarzalny park rekreacyjno-edukacyjny.

Sea Park to przede wszystkim największe w Polsce Fokarium, posiadające, aż cztery gatunki zwierząt morskich. Swoje umiejętności zaprezentują między innymi: Foki szare, Foki Pospolite, Kotiki Południowoamerykańskie i Uchatki Kalifornijskie. Poza tym do dyspozycji gości stworzone zostało oceanarium prehistoryczne w technologi 3D, które zabierze w podróż w czasie każdą osobę, która się tam znajdzie. Oprócz dwóch głównych atrakcji Sea Parku, znajdziemy tam również:

* Muzeum marynistyczne – zbiory rękodzieła marynistycznego.

* Park makiet zwierząt morskich – makiety ryb.

* Wrak na Wspak – tajemniczy okręt.

* Park miniatur latarni morskich – miniaturowe polskie latarnie w jednym miejscu.

* Błękitek Live Show – Multimedialne widowisko z wielorybem w roli głównej

* Gaj małego pirata na Galeonie Wodnik – Zadaszony plac zabaw dla najmniejszych.

* Woliery z ptakami – czyli 24 garbunki ptaków, które zamieszkują tereny Polski.

* Park zręcznościowo – linowy dla dzieci – Największy park linowy w Polsce dla dzieci i młodzieży zapewni odskocznię od monotonnego dnia.

* Błękitna Szkła Sarbsk – Kursy i indywidualne lekcja na tematy związane z morzem, oceanem i zwierzętami.

* Kino emocji 5D – kino z efektami specjalnymi w postaci dynamicznych foteli, gwarantują ekstremalne emocję i dużą dawkę śmiechu.

* Gastronomia – pyszne przekąski, napoje oraz domowe obiady.

Dolina Chochołowska

Przyjeżdżając w góry, watro pamiętać o tym, aby zwiedzić jak najwięcej miejsc. Wybierając pomiędzy Kościeliskiem a Zakopanem, decydujemy się na bardzo dobry krok. Otóż stolica gór jest przereklamowana i przeludniona w okresie zarówno letnim jak i zimowym. Chcąc odpocząć w chacie przy kominku, gdzie nikt nie będzie zakłócał własnych myśli, musimy zdecydować się na bardziej kameralną miejscowość [zobacz więcej]. Specyficzny górski klimat, świeże mroźne powietrze i zapierające dech w piersi widoki znajdują się w Kościelisku, który dodatkowo cechuje się bardzo klimatyczną atmosferą.

Jedną z głównych atrakcji w pobliżu Kościeliska jest Dolina Chochołowska [przeczytaj więcej], która jest największa oraz najdłuższa w polskich Tatrach. Długość jaką mierzy w całości to, aż 10 kilometrów. Najlepsze uczucie jest wtedy, gdy zdobędzie się już szczyt a niesamowity widok jaki rozciąga się na Tatry oraz pobliskie regiony wynagradza wszystkim trud jaki został włożony w wejście na górę. Podczas całej wyprawy do Doliny Chochołowskiej podążając za znakami, można dotrzeć do przepięknych miejsc. Trasę zdobią znajdujące się na niej atrakcje w postaci cudów natury, których ciężko nie zauważyć. Szlak rozpoczyna się na początku Siwej Polany, gdzie dzięki obszernemu parkingowi można zostawić samochód. Zaraz po wejściu na Polanę po prawej stronie zobaczyć można szpiczaste turnie Mnichów Chochołowskich. Obszar ten przez wiele lat wykorzystywany był do celów pasterskich. Dziś znajdujące się tam zabytkowe budynki gospodarcze stanowią jedną z tamtejszych atrakcji. Idąc dalej można wybrać jedną z dwóch dróg z czego czerwony szlak doprowadza do Trzydniowiańskiego Wierchu, a czarny do Kaplicy św. Jana Chrzciciela. Serdecznie polecamy Kościelisko tym osobom, którzy odpoczywają podczas górskich wędrówek!